Dom dla rodziny

Ogrodzenia kute – gdzie będą dobrze wyglądać?

Wiele wskazuje na to, że zawód kowala artystycznego jeszcze długo nie znajdzie się na liście ginących profesji. Wszystko za sprawą powracających do łask kutych stalowych konstrukcji i metaloplastyki. Niewątpliwie ogrodzenia kute są wyborem podnoszącym prestiż posesji. Ich cena nie należy do najniższych, ale jest dyktowana jakością, indywidualnym projektem i ponadczasową elegancją. Gdzie takie ogrodzenie wygląda najlepiej?

Prawdę mówiąc, takie rozwiązanie może obronić się prawie wszędzie, jeśli tylko forma nie jest przesadnie ozdobna, choć, oczywiście, są style architektoniczne, które współgrają z kutą konstrukcją lepiej i te, które niekoniecznie stanowią z nią idealny duet.

Jak dobrać kute ogrodzenie do stylistyki domu

Problem jest ważki o tyle, że ogrodzenie metalowe kute to niemały wydatek, więc wybór stylu, koloru i umiejscowienia takiego „płotu” wymaga starannego przemyślenia. Zazwyczaj to stylistyka domu, a także innych budynków znajdujących się na posesji, dyktuje stylistykę ogrodzenia.

Do większości projektów domów w stylu tradycyjnym, pasuje „klasyczna”, dość bogato zdobiona forma ogrodzenia kutego, która praktycznie nigdy nie wychodzi z mody. Prezentuje się dekoracyjnie i elegancko. Nowoczesny styl zabudowań potrzebuje zwykle nieco prostszej, bardziej oszczędnej oprawy.

Do czego pasują ogrodzenia kute - expert ogrodzenia

Tradycyjne ogrodzenia kute

Metalowe ogrodzenia powstające od lat w pracowniach kowalskich zachwycały kiedyś i teraz. Do dziś każdy taki projekt płotu przewidujący realizację własnego pomysłu, bogatą ornamentykę czy skomplikowany kształt musi być wykonany ręcznie – na indywidualne zamówienie. Pomimo upływającego czasu i zmieniających się trendów, barokowe wręcz zdobienia czy detale wciąż mają swoje wierne grono fanów.

Więcej informacji na temat ogrodzeń kutych znajdziesz na https://expert-ogrodzenia.pl/

Nowoczesne ogrodzenia kute

Nowoczesne kute przęsła ogrodzeniowe kojarzone są zazwyczaj z prostą formą i nieskomplikowaną kolorystyką. Często mają poziomy układ elementów – dla przełamania tradycyjnego stylu. Dodatkowo chłodna, stonowana kolorystyka, nierzadko z wykorzystaniem modnych odcieni szarości, nadaje całości nowoczesny, czasem wręcz futurystyczny charakter.

Dodatkowym aspektem nowoczesnych ogrodzeń jest ich oryginalność, wynikająca z poszukiwania nowych rozwiązań w postaci łączenia materiałów – pozornie – do siebie niepasujących. Kute przęsła stalowe są zestawiane dziś na przykład z drewnem, szkłem czy oryginalnym kamieniem, co daje estetyczny i praktyczny efekt.

Elementy kute do ogrodzeń

Jeżeli wykonanie całego kutego płotu przekracza założony budżet, do dyspozycji są tańsze – żeliwne odlewy lub opcja wykonania pojedynczych kutych detali nadających ogrodzeniom panelowym czy palisadowym indywidualny i szlachetny rys. Elementy ogrodzeniowe kute obejmują zarówno drobne detale, typu: groty, koszyki czy zwieńczenia słupków, jak i elementy większe, na przykład kute furtki czy bramy. Dodatkowo można połączyć kute ogrodzenie w jego reprezentacyjnej części (wjazd, furtka) z przęsłami panelowymi lub palisadą tworzącą pozostałą część płotu.

Jak dbać o kute ogrodzenie

Jedną z największych zalet takich płotów jest ich trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Ręczne wykonanie sprawia, że można mieć pewność, co do ich jakości. Przęsła ogrodzeniowe kute po ich wykonaniu zazwyczaj są poddawane piaskowaniu lub innego rodzaju czyszczeniu oraz malowaniu proszkowemu bądź natryskowemu. To początkowe zabezpieczenie zazwyczaj okazuje się wystarczające na wiele lat. W zasadzie ogrodzenie kute nie wymaga żadnych większych prac konserwatorskich.

Decydując się na inwestycję w ogrodzenie kute, warto wybrać sprawdzoną firmę. Zaufani fachowcy zrealizują projekt zgodnie z życzeniem klienta oraz zadbają o sumienność wykonania i gwarancję jakości.