Wełna merino zdobywa popularność
W sklepach z włóczkami znajdziemy wszystko, co nas interesuje. Nie tylko przędze o rozmaitych składach, ale również akcesoria, które są niezbędne w robótkach ręcznych. Dowiemy się również o tym skąd pochodzą poszczególne włóczki, a dokładnie ich włókna. Przy bliższym poznaniu okaże się, że jedne pochodzą z Portugalii, inne z Norwegii, a jeszcze inne z Turcji. Kiedy będzie nas interesowała wełna merino i w tym zakresie nie odejdziemy bez kwitka. Właściwie przy każdym produkcie znajdziemy nieco informacji na temat jej składu i pochodzenia.
Zwracamy uwagę na to, czym jest wełna merino, ponieważ to wciąż jeden z tych elementów świata włóczek, który wydaje się nie być odpowiednio doceniany. A warto wiedzieć, że pomimo tego, że to wełna, to jednak pochodzi ona z bardzo egzotycznych terenów. A mianowicie ze wzgórz Nowej Zelandii, skąd pochodzą owce, które dostarczają tej właśnie wełny. Przy jej opisach znajdziemy informacje, że sposób życia tych zwierząt ma wpływ na ich wełnę. Na jej jakość, długość włosa oraz wiele innych cech.
Wełna merino na każdą okazję
Nie będzie zapewne dla nikogo tajemnicą, że wiele osób jest uczulona na naturalną wełnę owczą. Na rynku jednak jest wiele jej odmian. I wełna merino jest jedną z nich. Dlaczego jest tak niezwykła? Otóż, jak się okazało w wyniku badań, owce te żyją w warunkach, gdzie latem panuje temperatura poniżej 20 stopni, a latem osiąga temperaturę 40 stopni Celsjusza powyżej zera. Merynosy, to jedne z najstarszych owiec na świecie i przez setki, tysiące lat, na tyle się ich runo dostosowało do warunków zewnętrznych, że latem je chłodzi, a zimą daje potrzebne ciepło.
Bielizna, koce i kołdry
W dodatku ich włosy, pomimo tego, ze na pierwszy rzut oka wydają się gęste (i takie są w rzeczywistości), to jednocześnie są cienkie i delikatne. Zawierają małe pęcherzyki, które są odpowiedzialne za termoregulację. Dlatego też z ich wełny bardzo często powstaje bielizna, która świetnie się sprawdza w trudnych, zimowych warunkach. Podobnie jest z produkcją koców, czy kołder. Za sprawą włókien merynosów nasze ciała się nie przegrzewają latem i nie schładzają się zimą.
Dlatego też często w świecie włóczek wełna merino stanowi ciekawą, a nawet pożądaną alternatywę dla wełny owczej. Podobnie, jak w innych włóczkach, jej włókna mogą się łączyć z innymi, dając nawet większe rezultaty. Bo, prawdę mówiąc, próby łączenia różnych nitek, różnego pochodzenia, najczęściej pozwala niwelować minusy i wzmacniać ich zalety.