Meble dla domu

4 pomysły na meble DIY

Meble DIY są niepowtarzalne i prezentują się nieszablonowo. Samodzielne zrobienie elementu wyposażenia wnętrza wymaga kreatywności i wyobraźni przestrzennej, jednak uzyskany efekt często jest spektakularny. Poznaj 4 nietuzinkowe pomysły na samodzielne wykonanie mebli do domu lub mieszkania.

1.     Biurko z drewnianej płyty

Meblem najprostszym do wykonania w przydomowym warsztacie jest biurko. Wykorzystaj do tego celu gładką drewnianą deskę, płytę OSB lub płytę ze sklejki. Jak zrobić biurko z blatu tłumaczy autor Biurka.com.pl, dzięki temu przekonasz się, że samodzielne wykonanie stolika do pracy jest prostsze, niż się wydaje. Wystarczy przygotować odpowiednie narzędzia, elementy, z których ma powstać biuro oraz mieć zamysł w głowie. Przytnij płytę, aby miała oczekiwane wymiary. Możesz także zeszlifować deskę, jeśli tego wymaga. Teraz przykręć wsporniki, na których będzie stało biuro i gotowe. Świetnie prezentują się meble z surowej płyty OSB, ponieważ nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

2.     Sofa ze starej komody

Niezwykle ciekawym pomysłem na mebel DIY jest wykonanie sofy z wysokiej komody z szufladami. Jeśli masz w piwnicy nieużywany stary mebel po bliskiej osobie, a nie chcesz go wyrzucać, ponieważ wiąże się z nim pewien sentyment, możesz przerobić go na unikalny element wyposażenia wnętrza. Wyjmij część szuflad i pozbądź się górnej części szafy. Zeszlifuj farbę lub lakier i pokryj drewno nową warstwą ochronną. Umieść we wgłębieniu miękką gąbkę, która będzie pełniła funkcję siedziska i ułóż poduszki. W ten sposób stworzysz wyjątkową przestrzeń wypoczynkową.

3.     Półki z drewnianych skrzynek

Ciekawym rozwiązaniem są również półki z drewnianych skrzynek. Pomaluj pudełka z drewna akrylową farbą lub pozostaw je w surowym stanie. Połącz skrzynki w dowolny sposób, tworząc niestandardową kompozycję. Taką konstrukcję ustaw na podłodze lub powieś na ścianie. Dzięki temu zyskasz przestrzeń do przechowywania o nietuzinkowym wyglądzie. Na półce z drewnianych skrzynek możesz umieścić książki, rośliny lub inne elementy dekoracyjne, a z pewnością taki samodzielne wykonany mebel będzie przykuwał uwagę.

4.     Meble balkonowe z palet

Świetną propozycję na meble balkonowe DIY stanowi wykorzystanie drewnianych palet. Połącz je ze sobą, a następnie pokryj warstwą ochronną zabezpieczającą przed wilgocią. Ciekawym rozwiązaniem jest również pomalowanie palet farbą na wybrany kolor. Umieść na nich materac z gąbki oraz kilka poduszek. Z palet możesz wykonać także niski stolik kawowy. Taki zestaw mebli DIY stworzy wyjątkową przestrzeń rekreacyjną.

Samodzielne wykonanie mebli jest bardzo ekologiczne, ponieważ często do ich zrobienia wykorzystuje się materiały i elementy, które w innym przypadku zostałyby wyrzucone. Dzięki odrobinie kreatywności mogą one zyskać nowe życie i zachwycać w niestandardowej postaci. Meble DIY są także znacznie tańsze od gotowych elementów wyposażenia wnętrz dostępnych w sklepach. Zatem warto puścić wodze wyobraźni i wykorzystać swoje umiejętności manualne.