Biokominek jako dekoracyjne i funkcjonalne rozwiązanie do twojego domu. Poznaj jego zalety
Wieczory spędzone przed kominkiem to marzenie wielu osób, które cenią sobie pełne relaksu chwile w domowym zaciszu. Obecnie, oprócz tradycyjnych kominków, można zdecydować się na biokominek do zabudowy, znajdujący zastosowanie również w blokach mieszkalnych. Poznaj jego zalety i dowiedz się, czym kierować się przy wyborze biokominka.
Tradycyjne ogrzewanie domu – kiedy bywa problematyczne?
Posiadanie własnego domu niesie za sobą wiele zalet, jednak nie można zapominać o wielu kwestiach organizacyjnych, mających wpływ na komfort domowników. Jedną z podstawowych stanowi kwestia ogrzewania pomieszczeń – tradycyjną formą, stosowaną najczęściej w domach jednorodzinnych, jest kominek. Rozwiązanie to skutecznie ogrzewa przestrzeń użytkową, a także zapewnia wyjątkowo przytulny klimat, jednak w rzeczywistości nie zawsze jest tak proste do zrealizowania.
Chociaż podczas budowy domu zadbanie o solidny strop bądź fundament w miejscu, w którym ma stanąć kominek nie będzie większym problemem, to wprowadzanie zmian w konstrukcji może być skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Należy również pamiętać, że w przypadku tradycyjnego kominka konieczne jest odpowiednie podłączenie go do przewodu kominowego, co jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.
Innym, równie popularnym sposobem na ogrzanie domu jest skorzystanie z ogrzewania centralnego, które jednak potrafi generować bardzo wysokie koszty – zwłaszcza w przypadku, gdy w grę wchodzi duży metraż. Co jednak zrobić, gdy domownicy pragną, aby w domu panował niepowtarzalny klimat, jednak nie mają możliwości lub nie chcą instalować tradycyjnego kominka? Doskonałe rozwiązanie stanowią przeznaczone do zabudowy biokominki, będące połączeniem funkcjonalności i estetycznego designu.
Eko kominek – co to takiego i na jakiej zasadzie działa?
Przeznaczony do zabudowy biokominek to estetyczny sposób na ogrzanie pomieszczenia oraz stworzenie w nim przytulnego klimatu. Jest to kominek na biopaliwo w postaci płynu bądź żelu, dzięki czemu jego stosowanie nie wymaga czyszczenia popielnika, podłączania go do przewodów kominowych, nie dotyczą go też żadne ograniczenia konstrukcyjne.
Ekologiczny biokominek do zabudowy nie produkuje charakterystycznego dla tradycyjnych kominków dymu ani popiołu, dzięki czemu jest bezpieczny i może zostać zainstalowany w każdym pomieszczeniu zarówno w domu jednorodzinnym, jak i mieszkaniu w bloku. Korzystanie z kominków ekologicznych jest niezwykle proste: wystarczy jedynie wlać do zbiornika specjalne paliwo i podłożyć ogień.
Biokominek nie tylko pięknie się prezentuje, ale też daje przyjemne ciepło, stanowiąc niezależne źródło ogrzewania domu. Relaksujące płomienie i ciepło wytwarzane są w procesie spalania biopaliwa, które jest nieszkodliwe i nie wytwarza dymu ani popiołu, dbając w ten sposób o pełen komfort domowników.
Biokominek do zabudowy – o czym warto wiedzieć?
Biokominki do zabudowy dostępne są w wielu wariantach, dzięki czemu z łatwością można wybrać model dopasowany do aranżacji domu. Tego rodzaju kominek doskonale komponuje się zarówno z tradycyjnym wnętrzem, jak i nowoczesnymi aranżacjami, nadając pomieszczeniu przytulnego charakteru i dbając o utrzymanie w nim ciepła.
Dzięki temu, że biokominek nie wymaga podłączania do szybów wentylacyjnych, można dowolnie zmieniać jego położenie, umieszczając go nawet na zewnątrz, co jest bardzo praktyczne. Przed zakupem tego urządzenia warto jednak zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego zostało wykonane – muszą być w pełni odporne na działanie ognia.
Należy również pamiętać, aby umieszczając biokominek w domu zadbać o to, by znajdował się on z daleka od łatwopalnych przedmiotów, a także by dzieci i zwierzęta miały do niego ograniczony dostęp, co zwiększy bezpieczeństwo podczas jego użytkowania.