DekoracjeDom dla rodziny

Co postawić na półce w salonie? Ramki na zdjęcia, kwiaty, pamiątki z wakacji…

Salon to bardzo ważne miejsce w mieszkaniu, spełniające różne funkcje. Na co dzień salon służy do wypoczynku po pracy, to w nim spędzamy najwięcej czasu każdego popołudnia. Jest to też miejsce, w którym spotykają się wszyscy domownicy, by pobyć razem np. oglądając telewizję. W salonie również przyjmujemy gości, urządzamy domówki oraz wszelkie imprezy rodzinne. Biorąc to wszystko pod uwagę, urządzenie tego pomieszczenie tak, aby było nie tylko funkcjonalne, ale też reprezentacyjne nie jest prostym zadaniem. Dużą rolę będą ogrywać tu dekoracje.

Jak urządzić salon?

Aranżacja salonu powinna być dobrze przemyślana, a przedmioty pełniące funkcję dekoracyjną muszą nie tylko pasować do naszego gustu, ale również odpowiadać naszemu stylowi życia. Jeśli nie lubimy poświęcać  zbyt dużo czasu na sprzątanie, to powinniśmy zrezygnować z tak zwanych „zbieraczy kurzu”, a więc ozdób, które nie pełnią żadnej innej funkcji poza dekoracyjną, a jednocześnie zajmują zwykle sporo miejsca. Ponadto zarówno ilość półek w salonie, jak i rzeczy, które się na nich znajdują, nie powinna przytłaczać tego pomieszczenia, powodując, że może sprawiać wrażenie przeładowanego, lub wręcz zagraconego.

Aby nie popełnić opisanych wyżej błędów, warto szukać inspiracji na bloga wnętrzarskich oraz innych stronach poświęconych aranżacji mieszkań. Ciekawych rzeczy na temat tego, jak aranżować dekoracje ścienne z półkami dowiesz się z frappe.pl.

Co postawić na półce w salonie?

Teoretycznie na półce w salonie można postawić wszystko, w praktyce okazuje się, że wiele rzeczy nie pasuje do reszty wystroju lub jest zwyczajnie niepraktyczna. Najczęściej półki w tym pomieszczeniu pełnią rolę domowej biblioteczki, galerii zdjęć lub oranżerii. Kwiaty w salonie sprawią, że stanie się on bardziej przytulny, ożyje. Warto pamiętać o tym, że rośliny mają bardzo pozytywny wpływ na ludzi i ich posiadanie jest wręcz wskazane, a półki świetnie nadają się do ich wyeksponowania.

Salon to również dobre miejsce na gromadzenie pamiątek np. z podróży. Dobrym rozwiązaniem jest przeznaczenie jednej półki na tego typu rzeczy. Oczywiście pamiątki, które chcemy wyeksponować, muszą być bardzo dobrze wyselekcjonowane, aby uniknąć sytuacji, w której powstanie zbiór niepraktycznych i bardzo mocno różniących się wizualnie od siebie rzeczy.

Jako ozdoba salonu świetnie sprawdzają się także świece (oczywiście namawiamy, by je palić i regularnie wymieniać) oraz wazony, do których można wstawić świeże kwiaty.

Modne dekoracje ścienne

Przeglądając media społecznościowe można zauważyć, że bardzo modne w ostatnim czasie stały się galerie zdjęć lub plakatów. Mogą one być zawieszone na ścianie, jednak wiele osób decyduje się na ustawianie ramek na półkach, tworząc nonszalanckie kompozycje. Dużą popularnością cieszą się fotografie przedstawiające piękne krajobrazy, takie jak spowity mgłą las, czy norweskie fiordy. Modne są także minimalistyczne obrazy, reprodukcje obrazów impresjonistów, abstrakcje oraz motywy botaniczne.