Meble dla domu

Czy meble ze sklejki są wytrzymałe? Wady i zalety sklejki

Mało mebli może być tak wytrzymałych, jak te z litego drewna, tej niezwykłej zalecie towarzyszy jednak często równie okazała cena. Aby uniknąć wysokich kosztów, wielu użytkowników decyduje się na substytut, który często może sprawdzać się równie dobrze. Jeśli ty też zastanawiasz się, czy meble ze sklejki są wytrzymałe i warte uwagi, w poniższym tekście przedstawiamy główne zalety i wady tego materiału.

Solidna konstrukcja mebli ze sklejki

Główną zaletą, jaką posiadają meble ze sklejki, jest to, że ich konstrukcja opiera się na solidnych panelach kompozytowych. Dokładniej to, czym jest sklejka, tłumaczy autor artykułu na wnetrzeistyl.pl, gdzie opisuje on, jak produkt ten powstaje w wyniku sklejania ze sobą cienkich warstw drewna. Właśnie dzięki takiej konstrukcji „na zakładkę” panele ze sklejki potrafią być całkiem wytrzymałe jak na materiał drewnopodobny.

Biorąc pod uwagę wytrzymałość większych płaskich powierzchni, nie dziwi fakt, że częstym wyborem są meble kuchenne ze sklejki. Jest to bowiem całkiem przyzwoita propozycja, jeśli chodzi o solidny blat lub stół kuchenny.

Możliwość składania mebli ze sklejki

Dzięki specyficznej konstrukcji, meble ze sklejki są również lżejsze, co przydaje się w ich transporcie. Główną zaletą jest tu jednak fakt, iż można je rozłożyć i transportować w najmniejszych częściach. Z tej zasady działania korzysta wiele sklepów meblowych, ponieważ przewóz poszczególnych lekkich elementów jest o wiele bardziej skuteczna, niż transport jednego zwartego mebla. Dobrym rozwiązaniem mogą być więc meble ze sklejki dla dzieci, ponieważ przy dynamicznym rozwoju podopiecznych, z łatwością można będzie wymienić stare wyposażenie. Pomimo swoich słabszych punktów w miejscach łącznia, warto jednak zauważyć, że konstrukcje te dalej potrafią być zaskakująco wytrzymałe. Tym bardziej może być to więc dobre rozwiązanie do pokoju dziecięcego.

Tego rodzaju podział na części przydaje się również do konstrukcji zabudowy segmentowej. Właśnie dlatego takim zainteresowaniem cieszą się meble kuchenne ze sklejki, które z łatwością zmontować nawet samemu. Transport całej kuchni w jednym kawałku mógłby się okazać nie tyle niepraktyczny, ile nawet niemożliwy.

Syntetyczność mebli ze sklejki

Główną wadą mebli ze sklejki może okazać się to, że nie posiada ona wszystkich właściwości drewna. Wytrzymałość sklejki zależna jest oczywiście od jej jakości, ale nie da się pominąć faktu, że często nie dorówna ona jakościowemu sezonowanemu drewnu. Poza tym, meble ze sklejki, które faktycznie mogą zacząć konkurować z drewnem pod względem trwałości, są również dość ciężkie i droższe.

Słaba odporność mebli ze sklejki na wilgoć

Warto również wspomnieć, że nawet najlepsze meble ze sklejki na zamówienie mogą nie być odporne na działanie wody i wilgoci. Standardowa tania sklejka, która nie została przygotowana do kontaktu z wilgocią, szybko może ulec zniszczeniu.

Starzenie się mebli ze sklejki

Nie da się również ukryć, że meble ze sklejki zawsze pozostaną jedynie imitacją drewna. Ich jakość często definiuje przede wszystkim doraźna potrzeba zastosowania tańszych paneli. Należy pamiętać bowiem, że z wiekiem często może tracić ona na wytrzymałości. Powodowane jest to przede wszystkim starzeniem się użytego do jej stworzenia kleju. Co prawda istnieje wiele sposobów na to, jak odnowić stare meble ze sklejki, ale należy również pamiętać, że z racji tego, że jest to produkt przetworzony, stare meble ze sklejki nie będą dorównywały wytrzymałością wiekowym odpowiednikom z naturalnego drewna.

Jak więc widać, wytrzymałość mebli ze sklejki odpowiada wprost proporcjonalnie jej konstrukcji. Jako materiał kompozytowy posiada ona dość wysoką wytrzymałość, w porównaniu do jej wagi. Na dłuższą metę meble ze sklejki nie mogą jednak konkurować z odpowiednio zakonserwowanym drewnem.