Informacje

Czy stację ładowania samochodów elektrycznych można umieścić w ogrodzie?

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych to urządzenie, dzięki któremu można wygodnie ładować swoje e-auto. Dzisiaj pochylimy się nad tym, czy można zainstalować ją w swoim ogrodzie i jakie trzeba ku temu spełnić warunki, by było to możliwe. Zapraszamy do artykułu!

Kto montuje stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Zanim przejdziemy do konkretnego omówienia możliwości zainstalowania stacji ładowania samochodów elektrycznych we własnym ogrodzie, sprawdźmy, kto wykonuje tego typu instalacje. Takie ładowarki powinny być zamontowane przez wykwalifikowanych instalatorów, posiadających niezbędną wiedzę oraz doświadczenie w tym temacie. Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych oferuje sigmapolska.pl, której pracownicy dzięki znajomości branży elektromobilności pomogą także dobrać odpowiednie urządzenie.

Czy można umieścić stację ładowania samochodów elektrycznych w ogrodzie?

Stacja ładowania samochodów elektrycznych to urządzenie, które dobieramy nie tylko do konkretnych parametrów samych pojazdów, ale także do możliwości technicznych infrastruktury. Jeśli więc ogród spełnia wymagania, to nie ma przeszkód, aby umieścić w nim ładowarkę do swojego samochodu.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na moc oraz maksymalną szybkość ładowania samochodu elektrycznego przy mocy, którą oferuje instalacja elektryczna. Zdecydowanie należy zwrócić także uwagę na posiadaną taryfę. Korzystający z taryfy dzień/noc, jak np. G12, w celu redukcji kosztów, powinni ładować samochód elektryczny w nocy. W jeszcze lepszej sytuacji są posiadacze instalacji fotowoltaicznej, którzy mogą dzięki niej znacznie ograniczyć koszty związane z naładowanie swojego e-samochodu.

Jak przygotować ogród do montażu stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Jeśli upewniliśmy się, że miejsce w ogrodzie spełnia techniczne wymogi, należy przejść do etapu, jakim jest przygotowanie przestrzeni do montażu stacji ładowania samochodów elektrycznych. Lokalizacja ładowarki powinna być tak dobrana, by nie było problemów z podłączeniem do niej e-samochodu. Miejsce, gdzie umieścimy naszą stację ładowania samochodów elektrycznych, powinno być również odpowiednio zabezpieczone, np. przed dziećmi, zwierzętami, ale również niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto konieczne może być również samo przygotowanie do montażu, które obejmować może takie działania, jak przygotowanie podłoża, wykopanie rowu na kable, bądź zainstalowanie specjalnego słupka do zamocowania ładowarki.

Jak widać, montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych w ogrodzie jest możliwy, jednak należy przestrzegać określonych zasad, zarówno pod kątem spełnienia określonych wymogów, jak i przeprowadzenia go przez odpowiedniego specjalistę.