Informacje

Czy w Szczecinie można liczyć na rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej?

Rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej coraz częściej znajdują zastosowanie w polskich domach i nie tylko. W Szczecinie, jako że jest to jedno z największych miast województwa zachodniopomorskiego, również można liczyć na tego typu rozwiązania. Sieć rozbudowanych czujników umożliwia zdalne sterowanie wieloma procesami zachodzącymi wewnątrz i na zewnątrz budynku. Co to oznacza? Czym tak właściwie jest automatyka? Czy ma jakieś zalety? Sprawdźmy to!

Automatyka budynkowa – jak można wytłumaczyć jej ideę?

Automatyka Szczecin” – ta fraza bardzo często pojawia się w wyszukiwarce internetowej. Inteligentnych rozwiązań dla domu szukają zarówno przedsiębiorcy, jak i odbiorcy indywidualni. Nic dziwnego, w końcu jest to technologia, która znacząco usprawnia część procesów, dając tym samym korzyści w postaci oszczędności oraz poprawy poziomu bezpieczeństwa. Ale to nie wszystko – o reszcie zalet automatyki powiemy sobie nieco później. Najpierw trochę teorii.

Automatyka, którą wykorzystuje się w budynkach, domach oraz innych typach nieruchomości, to nic innego, jak zbiór przemyślanych rozwiązań w postaci czujników oraz urządzeń elektrycznych. Moduły wchodzące w inteligentny system łączą się w jeden „organizm”, którym można zarządzać i którym można sterować za pomocą kilku prostych narzędzi. Są to między innymi przełączniki, moduły, urządzenia mobilne z dedykowaną aplikacją oraz gotowe systemy sterowania.

Na możliwości automatyki, czy to w Szczecinie, czy w innym mieście z potencjałem rozwiązań smart, składają się:

  • oświetlenie oraz urządzenia i gniazdka elektryczne;
  • systemy alarmowe, systemy bezpieczeństwa i monitoringu;
  • systemy przesłon okiennych, tj. rolety, zasłony, żaluzje;
  • asystenci AI, tj. asystent Google, Alexa z Amazon, czy Siri od Apple;
  • systemy audiowizualne – umożliwiające zastosowanie rozwiązania „Multiroom”;
  • klimatyzacja, ogrzewanie, wentylacja.

Wszystkie te elementy współdziałają ze sobą (i z samym użytkownikiem), a umożliwia im to tzw. centralka. Jest to swego rodzaju serce całego systemu inteligentnego budynku. To właśnie ona łączy wszystkie elementy automatyczne za pomocą łącza internetowego.

Automatyka budynkowa – korzyści. Poznaj je wszystkie

Automatyka służy zarówno małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Korzystają z niej hotele, kliniki medyczne oraz firmy budowlane. Coraz częściej korzystają z niej również inwestorzy indywidualni, czy to dla własnych domowych potrzeb, czy biznesowych. Dlaczego? A to dlatego, że przynosi naprawdę wiele korzyści.

Rozwiązania smart home to nie tylko wygoda, komfort, czy nawet luksus. To przede wszystkim bezpieczeństwo oraz liczne oszczędności – czasu i pieniędzy. Część obowiązków można zautomatyzować. Jedna komenda głosowa lub ruch palcem na ekranie tabletu wystarczy do tego, aby włączyć w salonie ulubioną muzykę, uruchomić odkurzacz automatyczny w sypialni i wyłączyć zraszacze w ogrodzie. Automatyka w Szczecinie i redukcja kosztów, jaką zapewniają podobne rozwiązania, pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za gaz, wodę, czy prąd, co w skali roku wydaje się niezwykle atrakcyjne.