Meble dla domu

Czym się kierować przy wyborze sofy jednoosobowej rozkładanej?

Sofa jednoosobowa rozkładana to bardzo funkcjonalny mebel – w trakcie dnia może pełnić funkcję miejsca do siedzenia dla gości, a wieczorem zamienić się w alternatywę dla standardowego łóżka. Czym kierować się podczas wyboru takiego mebla?

Wymiary sofy jednoosobowej rozkładanej

Zdecydowanie najważniejszą kwestią są wymiary sofy jednoosobowej z funkcja spania. Przede wszystkim musi ona mieścić się w konkretnym miejscu, zarówno złożona, jak i rozłożona. Znaczenie ma też przestrzeń do spania. Zazwyczaj szerokość takich mebli wynosi 80-90 cm – to wymiary zbliżone do standardowych łóżek jednoosobowych. Długość standardowych sof tego typu to 200 cm, ale jeśli jesteś osobą wyższą, warto zdecydować się na dłuższy model.

Materiał a kanapa jednoosobowa do spania

Znaczenie ma materiał. Nie może być to tkanina niskiej jakości, która szybko się wyciera. Trzeba bowiem pamiętać, że z takiego mebla korzysta się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Najlepiej stawiać na ciemne materiały, na których nie widać zabrudzeń zbyt szybko. Lepiej unikać tkanin, które przebarwiają się pod wpływem wilgoci.

Sofa jednoosobowa rozkładana musi również pasować do pozostałych elementów znajdujących się w danym pomieszczeniu. Z tego powodu, przy wyborze materiału trzeba skupić się również na jego kolorze czy strukturze. W takich pomieszczeniach można postawić również na mebel jednolity, o ciekawej strukturze wyczuwalnej pod palcami.

Warto postawić na naturalne materiały, które zapewniają odpowiedni przepływ wilgoci, zwłaszcza gdy mebel ma być wykorzystywany do spania. Wentylacja w takim przypadku ma ogromne znaczenie. W przeciwnym razie może dojść do gromadzenia się w sofie bakterii i grzybów – mówi specjalista ze sklepu Futon.pl.

Konstrukcja sofy jednoosobowej rozkładanej

Sofa jednoosobowa do spania może być wykorzystywana również jako mebel, na którym siedzi się podczas towarzyskich spotkań czy relaksu przed telewizorem. Z tego powodu musi być ona wygodna również w formie złożonej. Dobrym wyborem są konstrukcje z szerokimi podłokietnikami, na których można położyć drobne przedmioty i oprzeć się w trakcie odpoczynku. 

Mechanizm rozkładania sofy jednoosobowej z funkcją spania

Sofa pojedyncza z funkcją spania może bazować na jednym z kilku mechanizmów rozkładania. Najczęściej mówi się o klik-klak, belgijskim, włoskim, delfinie oraz DL. Wybierając odpowiednią konstrukcję, warto skupić się na łatwości jej rozkładania oraz miejscu potrzebnym do zmiany formy mebla. W oferowanych przez nas sofach firmy Karup Design mechanizmy są każdorazowo opracowywane i testowane tak aby zapewnić jak największą funkcjonalność Waszego mebla.

Futon w formie sofy

Futon jako sofa jednoosobowa z funkcją spania

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się futony. To materace wywodzące się z tradycji japońskiej – z założenia stworzone z myślą o kładzeniu na podłodze, na specjalnych, bardzo cienkich matach. Takie produkty można umieścić również na konstrukcjach przypominających kanapy. Dzięki temu w trakcie dnia pozwalają one na stworzenie przestrzeni do siedzenia, a wieczorem wystarczy je zdjąć i położyć na podłodze. To świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy pomieszczenie jest dość małe. Futony można położyć również na stelażach rozkładanych, dzięki czemu nie trzeba zdejmować ich przed spaniem. To bardzo funkcjonalne produkty, nadające wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.