Informacje

Farba na blachę – najlepsza ochrona przed korozją

Elementy z blachy stanowią nierozłączną część każdego domu. Wykonuje się z niej dachy, rynny czy ogrodzenia. Materiał ten jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji, gdyż jest narażony na powstawanie korozji. Niemniej jednak, odpowiednia farba na blachę powinna ochronić wszystkie części naszej posesji przed deszczem, śniegiem, promieniami UV czy dużymi wahaniami temperatur.

Rodzaje blach – charakterystyka

Istnieje wiele rodzajów blach różniących się właściwościami, a co za tym idzie – tym, gdzie są wykorzystywane. Do popularniejszych jednak należą blacha ocynkowana i alucynkowana.

Blacha ocynkowana wykonywana jest ze stali, której powierzchnia pokrywana jest dodatkowo cynkiem. Dzięki temu zabiegowi staje się ona bardziej odporna na działanie rdzy. To z kolei sprawia, że jest ona szczególnie chętnie wybierana do stosowania w miejscach, gdzie warunki związane są z podwyższoną wilgotnością lub zmienną sytuacją atmosferyczną. Będą to zatem głównie pokrycia dachowe wszelkich budynków, ale i np. nadwozia pojazdów.

Blacha alucynkowa natomiast to w pewnym sensie udoskonalenie poprzedniego rodzaju. Zamiast czystego cynku wykorzystuje ona stop aluminium, cynku oraz krzemu. Takie rozwiązanie gwarantuje jeszcze większą wytrzymałość, w tym na odkształcenia czy blaknięcie.

Farba na blachę a przygotowanie powierzchni do malowania

Niezależnie od rodzaju blachy, z jakiej wykonany jest nasz dach, zawsze istnieje ryzyko wystąpienia uszkodzeń. Kiedy indziej chcemy po prostu zmienić czy odświeżyć wygląd naszej posiadłości. Zanim jednak zostanie użyta farba na blachę, malowana powierzchnia powinna zostać odpowiednio przygotowana.

Proces renowacji powłoki musimy rozpocząć od usunięcia resztek starej, łuszczącej się emalii. Najlepiej dokonać tego za pomocą specjalnych preparatów lub szczotki drucianej czy też szpachelki. Powierzchnie gładkie i błyszczące powinny również być zmatowione papierem ściernym. Każdy obszar przeznaczony do malowania musi zostać dokładnie umyty i osuszony.

W przypadku, gdy na wybranej powierzchni występowała uprzednio rdza, prace należy rozpocząć od umycia całego obszaru, a następnie mechanicznie usunąć zmiany korozyjne. Dodatkowo możemy użyć specjalnego podkładu antykorozyjnego w miejscach, gdzie występowały uszkodzenia.

AKSIKOR – gruntoemalia i farba na blachę

Odpowiednia farba na blachę powinna odznaczać się dobrymi właściwościami mechanicznymi, doskonałą przyczepnością do podłoża i elastycznością. Dzięki temu utworzona powłoka będzie odporna na kurczenie się i rozszerzanie blachy. Farba AKSIKOR spełnia wszystkie te warunki, ponieważ jest to produkt akrylowy i wodorozcieńczalny. Ostatnia cecha czyni go ponadto bardziej ekologicznym i przyjaznym zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi.

Wydajność 1 litra farby AKSIKOR to do 10 m2 powierzchni przy jednokrotnym malowaniu. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że dla uzyskania najlepszych rezultatów rekomendowane jest nakładanie co najmniej dwóch warstw. Omawiana farba na blachę jest także szybkoschnąca i wyjątkowo łatwa w użyciu.