Informacje

Jak wybrać producenta bramy garażowej?

Wybór bramy garażowej to obecnie dość trudna decyzja, ponieważ na rynku można znaleźć różne rodzaje bram, oferowane klientom przez wielu producentów. Aby wybrać bramę garażową najlepiej odpowiadającą konkretnym potrzebom, warto zapoznać się z różnymi ofertami, by je właściwie porównać i dopiero wtedy podjąć decyzję o zakupie.

Producent bram garażowych – jak go wybrać?

Decydując się na zakup bramy garażowej, która nie jest inwestycją tanią i powinna służyć przez długie lata, należy zawsze dokonać właściwego rozpoznania oferty rynkowej. Warto wtedy zapoznać się z dostępnymi produktami, ale też dowiedzieć się jak najwięcej o ich producentach. Większym zaufaniem na pewno będzie można obdarzyć firmę, która działa od wielu lat, co świadczy o tym, że zdobyła zaufanie wielu klientów. Jeszcze bardziej sprawdzone mogą okazać się przedsiębiorstwa, które deklarują, że realizują zlecenia nie tylko lokalnie, ale dla całej Polski, czy nawet dla innych krajów. Jednocześnie, producent z tradycjami powinien iść z duchem czasu – w swoich sprawdzonych bramach garażowych proponując rozwiązania nowoczesne, maksymalnie usprawniające działanie bram garażowych. Muszą być to bowiem systemy niezawodne i dające poczucie bezpieczeństwa. Warto też sprawdzić, czy dany producent ma w swojej ofercie różnego rodzaju produkty, tak by można było stworzyć komplet – na przykład zakupując bramę garażową razem z bramą ogrodzeniową.

Do właściwego sprawdzenia producenta przyczyni się na pewno zapoznanie się z jego wcześniejszymi realizacjami, które dobre firmy przedstawiają np. na swoich stronach internetowych. W takim miejscu (bądź w siedzibie firmy) będzie można też dowiedzieć się, czy produkcja bram dotyczy jedynie przeznaczenia ich dla posesji prywatnych i osiedli, czy też np. także terenów sportowych, hurtowni, sklepów wielkopowierzchniowych i zakładów przemysłowych. Bardzo dużym plusem będzie to, kiedy dany producent bram garażowych pozwala na zamawianie bram na indywidualne zlecenie – o nietypowych wymiarach, gabarytach i wyposażeniu. Dobrze też kiedy dana firma, oprócz produkcji, zajmuje się też doradztwem, montażem i serwisem bram. Takie kompleksowe podejście ułatwia bowiem działania klientowi, zwiększając wygodę wykonania usługi.

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając producenta bram garażowych?

Proponowane przez danego producenta bramy, musi charakteryzować potwierdzona certyfikatami: doskonała jakość, trwałość i solidność, by w pełni spełniały one oczekiwania odbiorców. Konkretne rozwiązania powinny zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Dużą zaletą będzie też np. zapewnienie braku dodatkowych opłat za bramę garażową o niestandardowych wymiarach. Tak jak było wspomniane już wcześniej, dobry producent zapewni również kompleksową obsługę zamówień (od pomiaru do montażu): bez względu na to, czy będą one dotyczyć indywidualnego klienta prywatnego czy też dużych inwestycji). Liczy się także to, by klient miał do wyboru różne rodzaje produktów, to znaczy bramy garażowe: dwuskrzydłowe, bramy segmentowe i bramy garażowe przesuwne. połączone z ofertą automatyki do bram i napędów do bram. Zapoznając się z danym producentem, można też sprawdzić, czy za swoją działalność dostał jakieś nagrody i wyróżnienia, które świadczyć będą o wysokiej jakości produkowanych przez niego bram. Szukając najlepszego producenta, od razu należy też zwrócić uwagę na łatwość kontaktu, gdyż płynna komunikacja może mieć później kluczowe znaczenie przy ewentualnych usterkach czy problemach z bramą. Znaczenie w wyborze producenta powinny mieć również takie wytyczne jak: proponowane przez niego ceny bram garażowych, szeroka oferta kolorystyczna produktów (by bramę można było dopasować do estetyki budynku), wykorzystywanie zaawansowanych technologii do tworzenia jak najbardziej solidnych konstrukcji.

Czy producent wyposażył bramę tak, by była ona naprawdę bezpieczna?

Brama garażowa określana jako bezpieczna, to taka, którą ciężko jest sforsować intruzom. Jednak pod tym pojęciem kryje się również brama, którą użytkuje się bez obaw, że dojdzie do jakiegokolwiek wypadku. Mechanizm niezabezpieczony i brama zamykająca się w nieodpowiednim momencie (np. w wyniku uszkodzenia sprężyny, czy też po prostu w wyniku nieostrożności), mogą doprowadzić do niechcianych sytuacji. Może być to szczególnie niebezpieczna dla dzieci i zwierząt domowych, które znajdą się w okolicach bramy w złym czasie i dojdzie do niefortunnego wypadku. Wybierając producenta bramy, trzeba więc zwrócić uwagę na to, czy oferowane przez niego produkty są wyposażone w konkretne zabezpieczenia oraz urządzenia, które minimalizują ryzyko wypadków. W każdej bramie znajdzie się przynajmniej kilka. Chodzi tu np. o zabezpieczenia w przypadku pęknięcia sprężyny, to znaczy mechanizm, który w przypadku jej pęknięcia nie dopuści do niekontrolowanego opadnięcia płaszcza bramy. Drugim zabezpieczeniem jest bezpieczny kształt paneli bram. Taki, który zapobiega ewentualnemu przygnieceniu palców. Inne rozwiązania dostępne są u niektórych producentów w ramach wyposażenia standardowego, inne jako opcja dodatkowa (często w zależności od typu i rozmiaru bramy). Wśród dostępnych rozwiązań wymienić można:

a) czujnik listwy optycznej – zatrzymuje opadającą bramę w razie napotkania przeszkody (dedykowane dla bram rolowanych);

b) hamulec bezpieczeństwa – to mechanizm, który chroni przez bezwładnym opadnięciem pancerza w przypadku uszkodzenia silnika (rozwiązanie dla bram rolowanych);

c) fotokomórka – zablokowuje ona opuszczanie płaszcza bramy, w razie wykrycia przeszkody na drodze jej opadającego płaszcza (dedykowane dla bram z napędem);

d) wyłącznik przeciążeniowy – zatrzymuje opadanie płaszcza bramy w przypadku wykrycia przeszkody (dostępne dla niektórych rodzajów napędów);

e) mechanizm zabezpieczenie opadania bramy w przypadku pęknięcia linki w bramach segmentowych.

Wybierając producenta warto sprawdzić, które z tych zabezpieczeń dostępne są w standardzie, a które są możliwe do wyboru jako opcja dodatkowa. Jest to bardzo ważne, ponieważ brama (która będzie służyć przez lata), powinna być jak najbardziej bezpieczna dla użytkowników i reszty domowników.