Domowe porady

Kilka sposobów, jak wyczyścić buty

Wszyscy się wahają, zanim kupią coś białego do ubrania. To odwieczny problem, bo przecież co będzie, jeśli się zabrudzi? Kiedy kupujesz parę białych butów, to pytanie staje się jeszcze bardziej niepokojące. W końcu wszyscy wiemy, że białe buty są mało praktyczne. Jeden przypadkowy krok i twoje białe buty są poplamione lub zadrapane na całe życie. Czy tak jest rzeczywiście? Niezależnie od tego, co myślisz, białe buty mogą być zawsze tak błyszczące i nieskazitelne, jak w dniu ich zakupu. W jaki sposób?

Musisz tylko wiedzieć, jak wyczyścić buty skutecznie. Białe trampki, zarówno męskie, jak i damskie, są dość łatwe do czyszczenia. Co więcej, nie musisz kupować wymyślnych środków czyszczących. Możesz do tego celu użyć nawet chusteczek nawilżonych, które prawdopodobnie masz już w domu.

Przyjrzyjmy się tym kilku najlepszym sposobom czyszczenia białych butów. Dzięki sposobom przedstawionym w tym artykule możesz pozbyć się z białych trampek wszelkiego rodzaju plam i odbarwień.

Białe buty to podstawa mody. Są bardzo uniwersalne, ponieważ można je dopasować do każdego stroju. W latach osiemdziesiątych modne było łączenie białych tenisówek z dżinsami. Teraz powraca moda na lata osiemdziesiąte, a nie musisz rezygnować z mody na rzecz praktyczności. Białe buty mogą być praktyczne. Po prostu wymagają regularnego czyszczenia i trzeba wiedzieć, jak wyczyścić buty. Na szczęście istnieje wiele sposobów na czyszczenie białych butów. Wybór metody zależy jednak od kilku rzeczy. Po pierwsze, jak stara jest plama? Najgorsze są plamy z tłuszczu, tuszu i alkoholu. Plamy z jedzenia i potu są znacznie łatwiejsze do usunięcia. Po drugie, jaki masz typ buta? Zadanie tego pytania jest bardzo ważne, ponieważ konkretne porady nie działają tak skutecznie na niektórych materiałach.

Na przykład białe trampki z siateczki są trudne do czyszczenia zwykłymi nakładkami czyszczącymi i wymagają szczoteczki do zębów o sztywnym włosiu.

Warto wiedzieć, jak wyczyścić buty bez specjalnych środków

Czasem pewnie zastanawiasz się, jak wyczyścić buty, gdy nie masz przy sobie żadnych specjalistycznych środków ani narzędzi. Wtedy najbardziej oczywisty sposób postępowania jest najlepszy i prawdopodobnie już tego próbowałeś. Czy jednak próbowałeś tego skutecznie? Oto jak czyścić białe buty mydłem i wodą:

Dwie łyżeczki płynu do naczyń wlej do 240 ml ciepłej wody.

Mieszaj roztwór, aż wszystko się rozpuści. (Jednak bądź ostrożny; chcesz, aby woda była mydlana, ale czysta). Zanurz starą szczoteczkę do zębów w mieszance. Zacznij delikatnie szczotkować plamę. (Użyj ruchów okrężnych). Powtarzaj ten proces, aż plama całkowicie zniknie, a kolor buta będzie jednolity.

Ta metoda wymaga dużo cierpliwości. Jeśli brakuje Ci tego (jak wielu z nas), najlepiej użyć innego sposobu.

Możesz użyć tej porady do wszystkich rodzajów białych butów, w tym białych tenisówek, butów z tkaniny i białych skórzanych mokasynów.

Jak wyczyścić buty nawilżanymi chusteczkami

Okazuje się, że jednym z najprostszych i jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na to, jak wyczyścić buty, jest zastosowanie w tym celu nawilżonych chusteczek. Zastosowane w nich środki nawilżająco myjące są z jednej strony na tyle delikatne, że nie musisz się obawiać żadnych odbarwień i przetarć, a z drugiej wystarczająco silne, aby z białych butów usunąć nawet najsilniejsze zabrudzenia.

Dodatkowo używanie nawilżanych chusteczek jest bardzo proste. Wystarczy dodać trochę wody i pocierać plamę/zadrapanie, aż zniknie. Upewnij się, że pianka jest wilgotna, w przeciwnym razie możesz uszkodzić buty.

Najlepiej jest używać nawilżanych chusteczek do białych trampek dla mężczyzn. Białe trampki dla kobiet są z zasady mniej wytrzymałe i sprężyste. Pianka ma chropowatą teksturę, która może porysować damskie buty.

Jeśli zastosowanie chusteczki nawilżonej nie przyniesie od razu spodziewanego rezultatu, użyj sody oczyszczonej. Używanie sody oczyszczonej do czyszczenia to ponadczasowy chwyt. Soda oczyszczona usuwa plamy z dywanów, ubrań, zasłon, a nawet jasnych butów. Najpierw zbierz składniki. Potrzebujesz sody oczyszczonej (jedna trzecia) i detergentu do prania (dwie trzecie).

Wymieszaj je, ale nie dodawaj jeszcze wody. Mieszanka powinna być sucha i sypka. Wklep proszek na buty grzbietem łyżki. Poczekaj, aż soda zadziała przez co najmniej godzinę. Na koniec spłucz buty ciepłą wodą.