Dom dla rodziny

Listwy okienne – montaż i przeznaczenie

Chcecie zakupić listwy okienne ale nie jesteście pewni czy samodzielnie poradzicie sobie z ich montażem? Czytajcie zatem dalej.

Powszechnie stosowane listwy okienne są nieodłącznym elementem sztukaterii, zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej. Dzięki nim można stworzyć pięknie prezentującą się elewację. Każda estetycznie przyozdobiona wnęka okienna nabiera niebanalnego charakteru oraz oryginalnej elegancji. Poprzez stosowanie list okiennych o różnych szerokościach można w dużym stopniu wpłynąć na wielkość okna, co daje ogromne możliwości aranżacji poszczególnych elewacji.

Z czego są wykonane listwy okienne?

Wybór list okiennych na rynku budowlanym jest dziś ogromny. Wśród wielu z nich nie brakuje listew, które to doskonale zdobią okna zarówno z zewnętrznej, jak i od wewnętrznej strony.

Poszczególne listwy są wykonywane z różnorodnych materiałów. Do ich wyrobu w procesach produkcyjnych wykorzystywane są powszechnie zaprawy tynkarskie, gipsowe oraz styropianowe. Rodzaje  zastosowanych materiałów w ogromnym stopniu mają wpływ nie tylko na czas produkcji, lecz także na montaż poszczególnych listewek okiennych.

Niezawodne listwy okienne ze styropianu

Wśród wielu listew najbardziej popularne są te, które zostały wykonane ze styropianu, bowiem jest to materiał o odpowiedniej twardości. Poszczególne opaski czy listwy okienne styropianowe pokrywane są zazwyczaj wyprawką wykonaną na bazie klejów oraz żywic akrylowych. Ponadto bardzo często są zbrojone pasem siatki z włókna szklanego. Dzięki temu elementy te cechują się ogromną wytrzymałością oraz odpowiednią giętkością.

Poszczególne detale architektoniczne okienne mogą mieć różnorodne długości, które to podczas montażu można przyciąć do odpowiedniego rozmiaru.

Jak zamontować listwę okienną ze styropianu?

Listwy okienne to produkty, które są przede wszystkim przeznaczone do montowania przy osadzonych oknach w obiektach o różnorodnym przeznaczeniu. Zatem produkty te muszą być wykonane zawsze z mocnego oraz trwałego tworzywa sztucznego, który jest odpowiednio odporny na różnorodne uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych.

Ponadto dziś listwy dekoracyjne znajdują się tuż przy oknach wewnątrz wielu pomieszczeń. Ich montaż jest bardzo prosty, zatem prace   mogą być wykonane w bardzo krótkim czasie.

Pierwszym krokiem który należy wykonać podczas montażu listew ze styropianu jest ich przycięcie do odpowiedniej długości. W tym celu należy dokładnie zmierzyć wysokość oraz szerokość okna. Do wymiarów należy zawsze dodać szerokość posiadanej listwy styropianowej. Jej narożniki należy przyciąć pod kątem 45 stopni, a do tego celu najlepiej jest użyć kątownika.

W dalszym etapie wykonywania prac należy pomalować sztukaterię specjalną farbą na wybrany kolor. Na dobrze wyschniętej listwie należy nanieść warstwę kleju i przykleić ją do ściany.

W podobny sposób należy przymocować pozostałe listwy styropianowe. Warto zawsze pamiętać o tym, aby smarować je bardzo dokładnie w narożnikach, a nadmiar kleju na bieżąco usuwać. Prace te należy wykonywać bardzo ostrożnie, aby nie pobrudzić listew klejem, bowiem tylko wówczas dekoracja będzie prezentowała się ładnie oraz estetycznie.