Domowe porady

Malowanie dekoracyjne ścian krok po kroku. Jak tworzyć dekoracje za pomocą farb dekoracyjnych?

Przemalowanie ścian stanowi skuteczny i szybki sposób na odmianę wystroju wnętrza. Jeżeli marzysz o stworzeniu niebanalnego i stylowego pomieszczenia, to farby dekoracyjne będą doskonałym wyborem. W ten sposób nadasz swojemu wnętrzu nowy, wyjątkowy charakter. Co więcej, za pomocą tych farb możesz tworzyć różnorodne dekoracje. Dowiedz się, jak wygląda malowanie dekoracyjne ścian krok po kroku.

Farba dekoracyjna — postaw na oryginalny efekt

Dziś ściany w kuchni, salonie, sypialni czy przedpokoju nie muszą być białe lub w jednolitym kolorze. Coraz częściej same w sobie mogą być nietuzinkową dekoracją. Farby dekoracyjne np. z brokatem, perłowe lub odbijające światło, dodadzą każdemu wnętrzu świeżości i oryginalności. Nie musisz decydować się na malowanie całego pomieszczenia. W wielu przypadkach zmiana na jednej ścianie skutkuje piorunującym efektem. Nie bój się, że brokat lub błysk będzie wyglądać tandetnie. Perłowe powłoki na ścianach mogą nadać pomieszczeniu niezwykłego szyku, a połyskliwe efekty dekoracyjne uzyskiwane przy użyciu konkretnych rodzajów farb strukturalnych — luksusowy charakter. 

Choć malowanie dekoracyjne farbami wymaga pewnej wprawy, to rezultat jest tego absolutnie wart. Jak malować ściany farbami dekoracyjnymi, by efekt był zadowalający? Sprawdź!

Malowanie dekoracyjne krok po kroku — przygotuj podłoże

Przed rozpoczęciem procesu malowania, istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powierzchnia powinna być sucha, czysta (bez pyłu, resztek farby lub kleju) i stabilna. Wszelkie luźne fragmenty powinny zostać usunięte, a ewentualne ubytki w ścianie uzupełnione. Jest to bardzo istotne, gdyż w przypadku malowania farbami dekoracyjnymi zbyt duże nierówności na ścianie mogą utrudnić uzyskanie pożądanego efektu. 

Następnym etapem jest gruntowanie powierzchni, co ją wzmacnia, redukuje nasiąkliwość i zapewnia lepszą przyczepność farby dekoracyjnej. Po zagruntowaniu pozostaw powierzchnię do wyschnięcia przez około 12 godzin. 

Malowanie dekoracyjne krok po kroku — czas na gwóźdź programu

Po upływie 12 godzin czas na tworzenie zamierzonego efektu dekoracyjnego! Warto wiedzieć, że farby dekoracyjne do wnętrz są dostępne w gotowych paletach kolorów lub można je dowolnie dopasować do swoich potrzeb za pomocą wybranych pigmentów. Jeżeli zdecydujesz się już na kolor to farbę można nakładać za pomocą wałka malarskiego, szczotki, pacy, szpachelki lub gąbki, w zależności od tego, jakiego efektu oczekujesz. Daj się ponieść kreatywności. W niektórych przypadkach można użyć tylko wałka, w innych może być konieczne użycie pacy lub specjalnych narzędzi do tworzenia faktur np. grzebieni.

Ostateczny efekt zależy od wielu czynników, w tym nie tylko od sposobu nakładania farby na ścianę, ale także ilości warstw oraz ewentualnych specjalistycznych preparatów dostępnych od producentów (lakiery, bejce, woski itp.), które nie tylko wpłyną na rezultat na ścianie, ale także mogą zabezpieczyć ją przed uszkodzeniami, wilgocią i zabrudzeniami.

Wiesz już, jak wygląda malowanie dekoracyjne to czas na zakupy. Znakomity wybór farb czeka na Ciebie w sklepie Luxmal. Zapraszamy!