Meble dla domu

Meble z drewna – klasyka i współczesność

Meble z drewna najczęściej kojarzą nam się z czymś klasycznym. Oczywiście zależy o jakim meblu mówimy. Bo gdy mamy na myśli biurko do pracy, czy kuchenny stół – skojarzenia najczęściej mamy jednoznaczne. A więc solidny mebel, solidne drewno, z charakterystyczną fakturą, najczęściej niepodrabialną. Taki mebel prezentuje się w każdym pomieszczeniu wręcz idealnie i nadaje mu odpowiedniej klasy i splendoru. Obecna jednak oferta pozwala wyjść poza ten klasyczny wybór. Zdarzają się stolarnie, które proponują nie tylko ten rodzaj mebli. Pomysły są najróżniejsze, a drewno okazuje się przydatne przy nowoczesnych, designerskich projektach.

To oczywiste, że jesteśmy przyzwyczajeni do pewnego obrazu oferty mebli drewnianych. Wiele czynników ma na to wpływ. Mogliśmy wychować się w rodzinie, która ceniła sobie stare, drewniane, często ozdobne szafy, biurka, komody. Meble z drewna kojarzą się również z długotrwałością, a więc już sam ten fakt sprawia, że myślimy o nich, jako o produktach, które nie ulegają współczesnym trendom. Traktuje się je, jako coś, co służy pokoleniom, a więc co jest odporne na chwilowe mody i krótkotrwałe zachwyty.

Tradycja

Z drugiej strony blaty drewniane, czy parapety nie sposób traktować jako elementu wykończenia wnętrz, które może nie wiadomo jak unowocześnić pomieszczenie. Zresztą same drzewa kojarzą się nam właśnie w ten sposób. A już kiedy słyszymy gdzieniegdzie o drzewach, które obejmuje się ochroną, to na końcu pozostaje wrażenie, o jakim pisaliśmy na początku tego artykułu. Drewno i meble z drewna kojarzą się często jednoznacznie i zawierają w sobie pewien tradycyjny model myślenia o nich.

Współczesność

To jednak jest tylko jedna strona medalu. Ponieważ jej druga odsłona może wielu zaskoczyć, ale potrafi być i nowoczesna i tak zaprojektowana, że spełni wszelkie designerskie wymagania. Oferty z drewna, jakie zdarza nam się spotkać, często wychodzą poza jeden schemat. Nie dlatego, że starają się na silę być współczesne. Przeciwnie – meble z drewna, parapety, schody, wszelkiego rodzaju dodatki do wnętrz, panele i wszystko co możemy sobie pomyśleć – zawsze miało w ofercie i tradycyjną wersję i współczesną.

Tradycja i współczesność

Współcześni stolarze dzięki swoim umiejętnościom, ale również maszynom, narzędziom, z którymi pracują, gwarantują nam takie rozwiązania, które będą dla nas najlepsze. Jeżeli myślimy o naszym mieszkaniu w kategoriach pewnej ciągłości tradycji, lubimy obracać się w otoczeniu klasycznych mebli z drewna – będziemy zadowoleni. Jeżeli jednak na przykład w pokoju naszych dzieci, ze względu na ich wiek, wnętrze wymaga bardziej nowoczesnych rozwiązań – to i tutaj w tym samym miejscu jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie. Bo, co by nie mówić, meble z drewna mają ten potencjał, że mogą być klasyczne, ale również nowoczesne. Wybór należy do nas.