Informacje

Podstawowe zalety nowoczesnych systemów kominowych

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystywane są systemy kominowe. Wypierają one tradycyjne murowane kominy ze względu na oszczędność czasu podczas montażu oraz możliwość szybkiego podłączenia do systemu grzewczego w domu. Komin systemowy zajmuje mniej miejsca, jednocześnie gwarantuje szczelność instalacji przez wiele lat.

Bezpieczne systemy kominowe

Systemy kominowe są budowane na podstawie prefabrykowanych elementów sprzedawanych w zestawach. Są to komplety, za pomocą których można stworzyć bezpieczny i w pełni funkcjonalny komin.

Szczegółowy skład zestawu zależy od producenta i wybranego modelu komina systemowego. Zawsze ważna jest jednak jakość materiałów, które powinny gwarantować dużą trwałość. Komin powinien być odporny zarówno na działanie ognia, jak i kwasów. Niektóre elementy mogą posiadać dodatkową izolację termiczną wykonywaną z różnych materiałów.

Różne rodzaje paliwa

Aby system kominowy spełniał swoją funkcję, przy dobieraniu należy zwrócić uwagę na rodzaj używanego urządzenia grzewczego w budynku. Jest to istotne z uwagi na fakt, że producenci oferują produkty uniwersalne oraz dostosowane do wybranych rodzajów paliwa wykorzystywanego do ogrzewania. Może być to węgiel lub drewno, można też wykorzystać ogrzewanie gazowe lub olejowe.

Systemy ceramiczne i stalowe

Na rynku można znaleźć systemy kominowe ceramiczne, stalowe i mieszane. Popularnym rozwiązaniem są systemy stalowe. Można je kupić w niskich cenach i oszczędzić na kosztach montażu. Materiał ten jednak bardzo szybko ulega wychłodzeniu. Może to prowadzić do skraplania pary wodnej lub do tworzenia się siarczanów i azotanów. Dlatego tego rodzaju kominy muszą mieć dodatkową warstwę izolacyjną. Stanowi ona także zabezpieczenie obudowy przed uszkodzeniem pod wpływem wysokiej temperatury.

Montaż komina stalowego jest łatwiejszy, bo nie wymaga budowania fundamentów i może być on zamontowany bezpośrednio do ściany, co nie jest możliwe przy wykorzystaniu systemu ceramicznego. Kominy ceramiczne są natomiast bardziej odporne na zmienne temperatury, nie odkształcają się i nie korodują. Są również mniej podatne na pożar sadzy i innych niebezpiecznych substancji.

Szeroki wybór na rynku

Systemy kominowe różnego typu oferuje https://pekabet.pl/. Jest to firma z dużym doświadczeniem, której pracownicy pomogą dobrać najlepszy system kominowy do indywidualnych potrzeb. Firma oferuje systemy kominowe wykonane przy wykorzystaniu niemieckich wkładów ceramicznych z gwarancją nawet na 30 lat. Pekabet udostępnia również materiały poradnikowe związane z montażem komina. Dzięki temu wybrany system kominowy zagwarantuje pełne bezpieczeństwo mieszkańców domu, a jego wygląd można łatwo dostosować do stylu architektonicznego budynku.