Domowe porady

Rodzaje rolet zewnętrznych – jak wybrać idealny model?

Rolety zewnętrzne to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu domownicy mogą wygodnie zasłonić okna w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Specjalnie zaprojektowaną kastę montuje się na zewnątrz budynku, a wiele modeli nie tylko dobrze zaciemnia pomieszczenie, ale także utrudnia osobom niepowołanym wtargnięcie do budynku. A jakie są rodzaje rolet zewnętrznych i kiedy warto się na nie zdecydować?

Rodzaje rolet zewnętrznych

Obecnie największą popularnością cieszą się rolety montowane bezpośrednio na elewacji budynku tuż nad samym oknem. W takim wypadku prowadnice umieszcza się we wnęce okiennej. Roleta elewacyjna musi być mocno przytwierdzona do ściany za pomocą długich kotew. Jeśli konstrukcja budynku na to pozwala, to można zdecydować się na model naokienny, czyli roletę, której skrzynka jest montowana we wnęce okiennej. Wówczas prowadnice są przytwierdzane do profili pionowych. Wariant naokienny sprawdza się głównie w przypadku większych okien i dobrze zabezpiecza wnętrze przed promieniami światła. Kolejną alternatywą są rolety nakładane, które można zamontować w trakcie wymiany okna. Kasetę rolety nakładanej ukrywa się w ścianie, dzięki czemu całość wygląda bardzo estetycznie.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne mogą się między sobą różnić ze względu na sposób, w jaki domownicy będą nimi sterować. Model ręczny jest wyposażony w funkcjonalny zwijacz z taśmą i linką lub w mechanizm korbowy. W obu przypadkach opuszczenie bądź podniesienie rolety wymaga użycia minimalnej siły. Rolety elektryczne są obsługiwane za pomocą pilota i można je połączyć z instalacją alarmową lub inteligentnym systemem sterowania domem. 

Jak poprawnie wykonać montaż rolet zewnętrznych?

Roletę elewacyjną można zamontować samodzielnie – https://monirol.pl/rolety-zaluzje-markizy-bramy-zabrze/. W tym celu trzeba najpierw przy pomocy poziomicy wyznaczyć punkty mocowania, a następnie należy wywiercić otwory i przytwierdzić poszczególne elementy konstrukcji do ściany. Jeśli w trakcie pracy powstaną szczeliny, to można je uzupełnić silikonem. Niektóre modele wymagają bardziej zaawansowanych prac budowlanych i wówczas warto zatrudnić fachowców, którzy zajmą się ich montażem. 

Nowoczesne rolety zewnętrzne zapewnią domownikom odpowiedni komfort termiczny i skutecznie zabezpieczą mieszkanie lub dom na czas ich nieobecności. Szukając idealnego modelu, warto zwrócić uwagę na sposób montażu rolety oraz możliwość zintegrowania jej z innymi systemami i instalacjami znajdującymi się w budynku. Poza tym to ważne, by wybrany produkt był dopasowany do koloru elewacji i został wykonany z trwałych i odpornych na zmienne warunki atmosferyczne materiałów.