Dom dla rodziny

4 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, kupując baterię umywalkową

Jeśli planujesz remont lub wykończenie nowej łazienki, czeka Cię wybór baterii umywalkowej. Element pełni funkcję zarówno użytkową, jak i dekoracyjną, dlatego musi charakteryzować się trwałością, funkcjonalnością i eleganckim designem. Jak wybrać idealną baterię łazienkową? Od czego zacząć? Podpowiadamy!

Rodzaje baterii umywalkowych

Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest rodzaj baterii umywalkowej. Podstawowym kryterium podziału jest sposób jej montażu. W tym zakresie można wyróżnić baterie ścienne (podtynkowe lub natynkowe) i stojące (montowane na umywalce lub blacie). Wybór zależy od tego, jak poprowadzona jest instalacja w łazience. Mniej popularne warianty – baterie sufitowe i wolnostojące – montowane są zazwyczaj przy wannach.

Drugą możliwością jest podział ze względu na sposób obsługi baterii. Najpopularniejsze są warianty jedno- i dwuuchwytowe. Pierwszy rodzaj sprawdza się w nowoczesnych łazienkach i zapewnia wysoki komfort użytkowania. Baterie dwuuchwytowe to z kolei propozycja dla osób lubiących klasyczne rozwiązania – prezentują się znakomicie we wnętrzach retro. Inne opcje to baterie bezdotykowe (sprawdzające się w miejscach, w których wymagane jest zachowanie szczególnej higieny) oraz samozamykające (montowane przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej).

Rozmiary baterii umywalkowych

Może wydawać się, że wybór baterii umywalkowej ogranicza się do znalezienia modelu atrakcyjnego pod względem estetycznym. Tego rodzaju myślenie jest niestety błędne. Zanim zdecydujesz się na zakup, weź pod uwagę rozmiary baterii i umywalki – powinny być proporcjonalne. Jest to ważne także z uwagi na funkcjonalność. W przypadku niewłaściwie dobranej armatury może okazać się, że korpus baterii znajduje się zbyt daleko lub zbyt blisko względem misy umywalki. Prawidłowe usytuowanie sprawi, że element będzie wygodny w użytkowaniu.

Planując funkcjonalną łazienkę, warto zadać sobie pytania – „Czy wybrany model zapewni mi funkcjonalny zasięg?” i „Na jakiej wysokości bateria umywalkowa sprawdzi się najlepiej?”. W każdym przypadku trzeba zmierzyć misę i zwizualizować sobie pasującą do niej armaturę. 

Jak dobrać baterię do umywalki – długość wylewki i funkcjonalność 

Bateria umywalkowa to element wyposażenia, z którego korzysta się codziennie – dlatego warto zadbać o to, by była jak najbardziej funkcjonalna. Duże znaczenie ma długość wylewki. Powinna być ona dostosowana do wielkości umywalki. Jeśli kran będzie za krótki, mycie rąk czy napełnianie kubka wodą staną się niewygodne. Zbyt długa wylewka będzie z kolei sprzyjała rozchlapywaniu wody na podłodze. Dopasowując baterię do umywalki nablatowej, należy doliczyć do wysokości misy 5 cm lub 10 cm.

Przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany model ma dodatkowe funkcje. Jeśli zależy Ci na wysokim komforcie użytkowania, zainwestuj w nowoczesną baterię wielofunkcyjną, taką jak model Fonte z oferty marki Kuchinox. Jej głównym atutem jest wyciągana, elastyczna wylewka, dzięki której zyskasz pełną swobodę ruchów i w wygodny sposób opłuczesz umywalkę, by pozbyć się z niej pozostałości pasty i kosmetyków. Użyteczną funkcją baterii Fonte jest też opcja korzystania z trzech rodzajów strumieni– stałego, deszczowego i górnego. Ostatni uruchamiany jest znajdującym się na spodzie wylewki przyciskiem i przydaje się podczas płukania zębów.

Wygląd baterii umywalkowej

Bateria umywalkowa powinna pasować do aranżacji całego wnętrza. Ze względu na formę wyróżnia się wersje nowoczesne i retro.Osoby ceniące minimalizm mogą zainwestować w proste, jednouchwytowe modele o opływowych kształtach lub baterie podtynkowe.Właścicielom łazienek retro polecamy z kolei zakup baterii z dwoma uchwytami – stanowią one nawiązanie do armatury znanej z dawnych lat.

Równie ważny jest kolor armatury – musi być on dopasowany do kolorystyki i stylu całej łazienki. Uniwersalnym wyborem będą klasyczne baterie chromowane. Lśniące, srebrne wykończenie zawsze prezentuje się elegancko. Jeśli lubisz jednak nowoczesne i nieoczywiste rozwiązania, zainwestuj w modne, kolorowe baterie umywalkowe.

Wybór baterii umywalkowej nie jest prostym zadaniem – musi być ona zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. W razie wątpliwości skontaktuj się z producentem wybranego modelu. Eksperci podpowiedzą na przykład, jaka bateria do małej umywalki będzie najlepsza. Mogą też doradzić w kwestii montażu elementu.