Domowe porady

Jak urządzić domową pralnię?

Własna domowa pralnia to marzenie niejednej gospodyni domowej. Najczęściej wykorzystujemy do tego nieużytkowane piwnice lub część garażu. Istnieje kilka kluczowych kwestii, o których należy pamiętać, by cieszyć się funkcjonalnością, ale i estetyką domowej pralni. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak urządzić pralnię doskonałą.

Praktyczny wymiar pralni – zadbaj o odpowiednie materiały

Zanim rzucisz się w wir zakupów wnętrzarskich lub wybierzesz doskonałą pralkę, zastanów się nad samym pomieszczeniem. Jeśli tworzysz je od podstaw, masz okazję, by dokładnie wszystko rozplanować i zoptymalizować przestrzeń. Stwórz instalację pod podłączenie pralki, która nie będzie trudno dostępna. W razie awarii unikniesz czasochłonnych i męczących prób dostania się do zaworu czy rury. Tak zaplanuj orurowanie, by także dostęp do samej pralki nie był utrudniony. Choć wiele osób lubi postawić pralkę w kącie, by zajmowała mniej miejsca, my radzimy tego unikać. Umieszczony w rogu sprzęt to gwarancja trudnej dostępności. W kącie lepiej umieścić lekki regał lub kosz z praniem.

Nie zapomnij o odpowiedniej podłodze. Podczas prania często rozlewa się płyn, proszek wysypuje się z pojemnika lub bywa i tak, że pralka przecieka. Dlatego zrezygnuj z drewnianych lub panelowych podłóg na rzecz funkcjonalnych płytek ceramicznych. Wylewająca się woda nie zniszczy podłogi, a ty unikniesz remontu. Jeśli mówimy o przeciekaniu rur czy pralki, warto wspomnieć, że na rynku znajdziesz także niezawodne czujniki monitorujące poziom zalania pomieszczenia. Takie urządzenia, jak te tutaj: https://elcluwo.pl/kategoria-produktu/czujniki-zalania-pomieszczen/ w porę mogą nas zaalarmować, nawet gdy jesteśmy poza domem. W ten sposób szybko możemy zareagować i uniknąć gruntownych napraw.

Nie tylko podłogi stanowią ważny element pralni. Warto także pomalować ściany farbą przeznaczoną do tego typu pomieszczeń. Najlepiej, gdy będzie wodoodporna, jak również odporna na uszkodzenia mechaniczne czy plamy. W ten sposób przecierając ścianę ściereczką, w kilka chwil zadbamy o jej estetykę i czystość. Na ścianie w pralni często można zauważyć groźną pleśń. Dlatego zadbaj o odpowiednią wentylację. Zamontuj odpowiednie wywietrzniki w ramie okna lub na ścianie. Długa ekspozycja na pleśń może wpływać negatywnie na nasz układ oddechowy. Warto o tym pamiętać.

Pralnia praktyczna, ale i estetyczna – nie zapomnij o gadżetach

Podczas tworzenia własnej pralni nie należy wyłącznie skupiać się na jej aspekcie praktycznym. Warto również postawić na estetykę. Zadbajmy o jasne ściany, w kolorach nawiązujących do prania, więc wybierzmy biel, niebieskości i błękity, beże. Z pewnością w nowoczesnej pralni przyda się modułowy regał, który pomieści wszystkie akcesoria, jak proszek do prania, płyn do płukania, saszetki czyszczące pralkę itp. Jeśli nie lubisz eksponować tego rodzaju środków czystości, postaw na funkcjonalne meble do pralni z drzwiczkami. Co więcej, w takiej pralni możesz również stworzyć własny kącik do prasowania. Przyda się więc dobra deska, miejsce na żelazko i przestronny kosz na pranie.

Nie zapominajmy również o odpowiednim oświetleniu. Gustowna i funkcjonalna lampa zawieszona na suficie czy ścienny kinkiet ożywią pralnię, dostarczając nam odpowiednią ilość światła. Zrezygnuj z modnych dużych lamp. Podczas prac w pralni łatwo możesz je uszkodzić. Miej na uwadze również, że jest w niej wilgotno. Wybierz oświetlenie dedykowane takim pomieszczeniom jak łazienka czy pralnia.

Wiele osób, które urządzają domową pralnię, traktuje to miejsce jako przestrzeń odpoczynku. Czekając na pranie, chętnie czytają książki, przeglądają prasę. Dlatego w wielu pralniach znajdziemy wygodne fotele. A parapety czy regały są uzupełnione o zielone kwiaty, najlepiej takie, które lubią zaciemnione pomieszczenia i dużą wilgotność.

Na koniec nie zapomnijmy o jednym z najważniejszych akcesoriów znajdujących się w pralni. O rozłożystej i solidnej suszarce na ubrania. Problem oczywiście znika, kiedy mamy również suszarkę w naszym domu, jednak wciąż wiele osób z nich korzysta.