Informacje

Wzmocnienia w konstrukcjach drewnianych

Konstrukcje drewniane są stawiane zarówno przez profesjonalne firmy, jak i przez prywatnych odbiorców, amatorów. Jeśli planujesz samodzielnie wykonać meble drewniane do ogrodu, dobudować taras, postawić domek na drzewie lub wykonać inną, dowolnie wybraną konstrukcję drewnianą, wówczas warto postarać się, by była odpowiednio stabilna i wytrzymała. Poniżej udzielamy kilku podpowiedzi dedykowanych do osób początkujących w temacie. Dowiesz się, jakimi metodami można wzmocnić konstrukcję drewnianą oraz po jakie elementy sięgnąć, by zapewnić jej trwałość i wytrzymałość.

Wzmocnienie i stabilizacja konstrukcji drewnianych – w telegraficznym skrócie

Konstrukcje drewniane, niezależnie od ich skomplikowania czy rozbudowania, powinny być odpowiednio wytrzymałe. Tworzona w ten sposób konstrukcja powinna nadawać się do bezpiecznego użytkowania, bez obaw o jej zniszczenie lub uszkodzenie. Szczególnie jeśli będą z niej na co dzień korzystać twoi bliscy – na przykład domownicy, dzieci lub inni krewni.

Z różnych powodów sięga się po elementy wzmacniające w konstrukcjach drewnianych. Drewno jest co prawda elementem stosunkowo wytrzymałym i stabilnym, jednak wraz z upływem czasu i oddziaływaniem czynników zewnętrznych może ulec degradacji. Również sama konstrukcja drewniana może z czasem stracić wyjściowe kształty i ulec postępującemu wygięciu. Właśnie w celu redukcji tych zagrożeń stosuje się specjalny formy wzmocnień. W ostateczności, wszystkie działania przekładają się na zwiększone bezpieczeństwo użytkowników danej konstrukcji.

Najczęściej wybierane rozwiązania do wzmocnienia konstrukcji drewnianych

Złączne elementy stalowe są pierwszą ważną sprawą, o której warto wspomnieć. Warto wybierać złącza wykonane ze stopów odpornych na działanie kwasów, wilgoci oraz ekstremalnych temperatur. Szczególnie dobrym wyborem są złącza ocynkowane, czyli pokryte warstwą zabezpieczającego materiału. Dzięki jego obecności, złącza są odporne na oddziaływanie wilgoci i procesy korozyjne.

Kluczowe są zwłaszcza elementy konstrukcyjne nośne lub uzupełniające. Do kategorii tej należą przede wszystkim pręty gwintowane. Warto korzystać z nich w czasie tworzenia konstrukcji dużych rozmiarów, które wymagają bardziej solidnych wzmocnień niż zwykłe śruby. Pręt gwintowany M16 – czyli o średnicy 16 mm. – to jeden z najchętniej stosowanych elementów wzmacniających.

Warto także stosować odpowiednio dobrane substancje klejące, kompozyty oraz żywice. Połączenia klejowe są wykorzystywane w różnego typu konstrukcjach drewnianych, niekiedy wraz ze stalowymi elementami złącznymi. Zastosowanie substancji klejących pozwala zachować wyjściowy kształt danej konstrukcji oraz przeciwdziała jej postępującej deformacji. Ponadto, substancje takie stosowane są w konserwacji konstrukcji drewnianych.