Informacje

Jak wybrać bezpieczną i wygodną odzież roboczą? Hurtownia BHP radzi, na co zwrócić uwagę

Odzież robocza to ubranie, które zakładają na siebie pracownicy jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Ma ono ich chronić, czasem jedynie przed zabrudzeniem prywatnych ubrań, a czasem przed poważnymi poparzeniami. Jak wybrać praktyczną i bezpieczną odzież roboczą?

Odzież robocza do konkretnych zadań

Przed wyborem odzieży roboczej warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, co dokładnie zamierza się w niej robić. Inaczej będą wyglądać spodnie robocze dla spawacza, inaczej zaś dla ogrodnika, czy malarza. Każdy zawód, a tym samym każda praca, ma swoje własne ryzyko – czasem jest ono dość poważne, gdy mowa na przykład o poważnym poparzeniu podczas pracy, a czasem ogranicza się wyłącznie do trwałego poplamienia noszonych na sobie ubrań. Jest więc dość logiczne, że podczas gdy jedne spodnie robocze będą po prostu wygodne, elastyczne i odporne na zabrudzenia, inne wykonane będą z materiału, który nie zapali się od żadnej iskry. Bardzo ważne są także warunki pracy – ktoś, kto dla przykładu pracuje głównie na zewnątrz, może potrzebować odzieży uszytej z wodoodpornej tkaniny, która ochroni go przed deszczem i noszeniem na sobie zimnego i ciężkiego od wody ubrania.

Dobrze jest zastanowić się także nad tym, jak wiele ruchów wykonuje się podczas pracy. Są osoby, które stale pracują przy jednym stanowisku i choć potrzebują odzieży roboczej, aby chronić swoje własne ubranie czy ciało przed oparzeniami, nie wykonują one zbyt wiele ruchu. Z drugiej strony dla kogoś, kto pracuje w terenie, maluje budynki lub pomaga w budowie drogi, odzież musi być także elastyczna, aby nie przeszkadzała w pracy. Wybierając spodnie, ważny jest rozmiar – model zbyt szeroki w pasie może uporczywie się zsuwać. Innym rozwiązaniem jest wybór spodni znanych jako ogrodniczki. Przez szelki, które zapina się na ramionach, spodnie te nie zsuwają się, a duża kieszeń na piersi to dobre miejsce na przechowywanie drobnych i przydatnych narzędzi. Modele takich właśnie spodni zobaczyć można pod adresem https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/spodnie/spodnie-ogrodniczki/.

Spodnie do potencjalnie niebezpiecznej pracy, czy ochrona przed zabrudzeniami?

Wybierając ubrania, które zamierza nosić się podczas pracy, hurtownia z odzieżą BHP radzi przede wszystkim dobrać tkaninę pod kątem potencjalnych niebezpieczeństw spotykanych podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków. Jeśli spodnie robocze mają być jedynie zabezpieczeniem przed zniszczeniem innej odzieży, najważniejszy będzie wybór wygodnego kroju z odpowiednią ilością praktycznych kieszeni. Warto wiedzieć, że tkaniny używane do szycia odzieży roboczej są znacznie bardziej odporne nawet na poważne zabrudzenia, niż tradycyjna bawełna z domieszkami, z której szyje się noszone na co dzień T-shirty.

Gdy odzież robocza ma chronić pracownika przed zagrożeniami takimi jak różnego rodzaju żrące substancje chemiczne czy wysokie temperatury, koniecznie należy dokładnie sprawdzić odporność tkaniny, z której została ona wykonana.