Meble dla domu

Blaty drewniane a środowisko naturalne

Można czasami się zastanowić, czy istnieje na świecie spór między rzeczami naturalnymi, a sztucznymi. Na przykład między tymi, którzy stawiają na przykład na blaty drewniane, a tymi, którzy wolą bluzę z poliestru. W sensie – czy te dwa światy się jakoś przenikają, czy raczej funkcjonują osobno. Bo przecież każdy z nich ma kilka ciekawych argumentów po swojej stronie. Nawet jeżeli coś wydaje się sztuczne, to niewątpliwie zawsze można powiedzieć, że to zwycięstwo ludzkiej myśli, technologii, a zatem również i rozumu. Z kolei wszelkiego rodzaju produkty naturalne, w tym drzewo, na pewno posiadają nie lepsze argumenty.

Nas jednak bardziej zastanawia, czy na przykład ktoś, kto stawia na drewniane blaty w swoim mieszkaniu, kierując się ich naturalnym pochodzeniem, podejmuje podobne decyzje w innych dziedzinach swojego życia. Na przykład, czy stawia na naturalną żywność, na odzież pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Czy jest wegetarianinem, czy może jednak odróżnia te sfery i stawia granice. Na przykład takie, że ceni sobie drewniane elementy w domu, ale ze względu na ich estetykę, natomiast w każdej innej sferze, takie wartości, jak zdrowa żywność, czy odzież z naturalnych włókien nie mają już dla niego takiego znaczenia.

Blaty drewniane – moda, czy tradycja

Zapewne znajdziemy badania na ten temat, które w jakimś sensie odpowiedzą nam na te pytania. Bo to w sumie dość ciekawe, czy blaty drewniane są wybierane ze względu na ich naturalność, czy może modę, a może tradycję rodzinną? Oczywiście – pojawia się przy okazji jeszcze jedna kwestia. Czy to ma znaczenie co nami kieruje przy wyborach, które na końcu okazują się decyzjami sprzyjającymi naturalnemu środowisku. Bo przecież można uznać, że świadomość ma mniejsze znaczenie, jeżeli decyzje te podejmowane są w sposób zgodny z naturą. Ale właśnie w tej samej chwili powstaje pytanie, czy skoro to takie ważne, to po człowiek trudzi się nad innymi rozwiązaniami, które może są sztuczne, ale za to udowadniają, że homo sapiens ma alternatywne oferty.

Jaki styl życia

Ktoś powie – i co z tego, że pojawiają się w naszym otoczeniu propozycje, które w niektórych rozwiązaniach są nawet lepsze od naturalnych. Niby tak, ale gdyby się temu przyjrzeć dokładnie, to moglibyśmy dojść do przekonania, że nie w tym rzecz, co jest bliższe naturze, ale co w rezultacie jest bardziej wygodniejsze. Bo niewątpliwie to, co jest pochodzenia ludzkiego (tak to nazwijmy w skrócie) ma polepszyć nasze codzienne życie. Na przykład naturalny napój będzie miał krótszy termin ważności, a ten, który powstał na bazie sztucznych komponentów, nie będzie posiadał tego rodzaju ograniczeń. Na końcu jednak zawsze chodzi o pewien styl życia. Mniej lub bardziej świadomy. I każdy za to sam w miarę możliwości odpowiada przed sobą.