Informacje

Zysk z najmu – gdzie najlepiej kupić nieruchomość pod inwestycję?

Rosnąca inflacja i nieopłacalność innych form przechowywania kapitału (np. na lokatach bankowych) powodują, że coraz więcej osób interesuje się inwestycjami w nieruchomości. Wynajem mieszkania generuje również dochód pasywny, który może stać się ważnym źródłem wpływów do domowego budżetu. Gdzie najlepiej kupić nieruchomość pod inwestycję, żeby było to opłacalne?

Zakup mieszkania w mieście wojewódzkim pod wynajem długoterminowy

Osoby, które chcą kupić mieszkanie pod wynajem długoterminowy, mogą w pierwszej kolejności rozważyć zakup nieruchomości w mieście wojewódzkim – z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze – większość stolic poszczególnych regionów to miasta akademickie, do których przeprowadzają się na studia młode osoby z okolicznych miast (a często także z różnych części Polski). Nie wszyscy studenci decydują się na akademik – dlatego też mieszkania do wynajęcia cieszą się z ich strony dużym zainteresowaniem. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku może być też oddzielne wynajmowanie poszczególnych pokoi – często studentów nie stać na wynajem całego mieszkania.

Drugim korzystnym rozwiązaniem może być zakup nieruchomości pod wynajem długoterminowy dla osób, które chcą przenieść się do miasta wojewódzkiego ze względu na pracę. To bezpieczne rozwiązanie, ponieważ zazwyczaj takie osoby nie mają problemu z wypłacalnością a wynajmujący nie musi się obawiać o terminowe uiszczanie opłat.

Najem krótkoterminowy: miejscowości turystyczne

Inną opcją jest zakup nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy. W tym przypadku zysk jest zazwyczaj znacznie wyższy niż przy wynajmie długoterminowym, jednak należy pamiętać, że wiąże się też ze znacznie większą liczbą obowiązków po stronie właściciela obiektu. Warto przede wszystkim stawiać na miejscowości nadmorskie, w których nieruchomości są nieco tańsze (np. mieszkania w Jastrzębiej Górze, Koszalinie, a nawet w oddalonym nieco od morza Szczecinie) lub miejscowości położone w górach lub u ich podnóża. W tym przypadku dobrze sprawdzą się nowe mieszkania w Bielsku-Białej (mieście położonym u stóp Beskidu), w Żywcu czy w miejscowościach bieszczadzkich.

Miasta z najwyższą stopą zwrotu z wynajmu mieszkań

Osoby, które chcą kupić mieszkanie pod wynajem, powinny również przeanalizować, w których miastach stopa zwrotu z wynajmu nieruchomości jest najwyższa. Muszą mieć jednak przy tym na uwadze, że w przypadku niektórych miejscowości wysoka stopa zwrotu nie musi iść w parze z wysokim popytem na wynajmowanie mieszkań. Oprócz tego część osób chce kupić nieruchomość jedynie w celu zabezpieczenia kapitału – a zysk odgrywa drugorzędną rolę.

Z raportu „Evaluer Index 2021” wynika jednak, że w 2020 r. najwyższą rentowność uzyskiwano z wynajmu mieszkań w Łodzi i we Wrocławiu, najniższą z kolei – w Warszawie i Krakowie. Warto jednak pamiętać, że sytuacja na rynku najmu w zeszłym roku była nietypowa ze względu na epidemię – i wyższą podaż mieszkań na wynajem w niektórych miastach.