Informacje

Jakie oświetlenie do ogrodu

Lato nadchodzi wielkimi krokami. Jest to czas, w którym coraz chętniej wychodzimy z domu, a dla wielu jednym z częściej uczęszczanych miejsc będzie ogród. Bo kto nie lubi posiedzieć na świeżym powietrzu po długim, upalnym dniu pracy. Z tego powodu warto jak najlepiej przygotować go do wszelakich posiedzeń.

Jak umilić czas spędzany w ogrodzie – oświetlenie ogrodowe.

Jednym z głównych powodów wieczornego spędzania czasu w ogrodzie jest słabe lub nawet brak oświetlenia. Z doświadczenia wiem, że ludzie na przeróżne, dziwaczne sposoby będą starali się choć trochę rozjaśnić otoczenie. Często będą to jednak nieudolne i niezbyt skuteczne próby. Z tego właśnie powodu powstał ten artykuł. Znajdziesz w nim najlepsze sposoby na oświetlenie swojego ogrodu, aby nigdy więcej nie męczyć się z ciemnością.

Rodzaje oświetlenia

Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale ogród można rozświetlić na naprawdę wiele różnych, ciekawych sposobów. Ludzie najchętniej korzystają z takich rozwiązań, jak:

  • Lampy solarne – szczególnie przydatne właśnie w sezonie letnim, gdyż ich działanie polega na pobieraniu mocy z promieni słonecznych. Swoją popularność zawdzięczają ekologicznemu działaniu, które w ostatnim czasie jest bardzo modne. Co więcej, ich montaż nie sprawi Ci większych problemów, a do działania lamp nie jest potrzebny prąd.
  • Słupki i lampy stojące – potrafią one nadać ogrodowi wyjątkowego klimatu i bardzo dobrze oświetlą dróżkę bądź ogrodzenie działki, co z pewnością zwiększy poczucie bezpieczeństwa osób spędzających tam czas. Lampy stojące potrafią naprawdę dokładnie oświetlić przestrzeń wokół siebie, dlatego stosowane są one również do oświetlenia parkingów.
  • Reflektory kierunkowe – dzięki temu rozwiązaniu bardzo dokładnie możesz oświetlić wybrany obiekt lub obszar. Charakteryzują się one silnym światłem padającym w konkretnym kierunku. Reflektory są bardzo elastycznym rodzajem oświetlenia, gdyż zamontować je można praktycznie wszędzie. Może to być trawnik, ściana, czy nawet drzewo.
  • Kinkiety i lampy sufitowe – ten rodzaj lamp perfekcyjnie nada się do wszelkich altan, czy tarasów. W zależności od modelu zamontować je można na ścianie bądź suficie.
  • Lampy kuliste – są to po prostu lampy w kształcie kuli. Świetnie prezentują się one umieszczone na trawniku. Ze względu na ich budowę łudząco przypominają blask księżyca, dzięki czemu fantastycznie mogą one oświetlić powierzchnię. Z tego względu znajdują również zastosowanie w oświetleniu do hoteli.

Czym kierować się podczas wyboru oświetlenia?

Chcąc oświetlić swój ogród, przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, jaką dane oświetlenie ma pełnić funkcję. Do pozostałych czynników, które mogą wpłynąć na wybór należeć może:

  • design – powinien być on zgodny z otoczeniem, aby jak najlepiej wpasowywał się w styl ogrodu,
  • energooszczędność – oświetlenie takie w wielu przypadkach będzie działało przez naprawdę długi czas, dlatego zaleca się stosowanie bardziej ekonomicznych rozwiązań,
  • czujniki ruchu – funkcja ta z pewnością ułatwi nam życie, gdyż nie będziemy musieli martwić się o włączanie i wyłączanie lamp, będzie się to działo automatycznie, kiedy ktoś będzie w pobliżu.