Dekoracje

Co jest potrzebne do dziergania na drutach?

Dzierganie na drutach stało się ostatnio bardzo popularnym sposobem na zabicie wolnego czasu. To hobby nie tylko odprężą i relaksuje, ale również uczy cierpliwości i dokładności. Ponadto wszelkie projekty wykonane metodą dziergania na drutach są w pełni oryginalne i wyjątkowe. Dzięki temu możemy wyróżnić się na tle klasycznych rozwiązań, dostępnych w sklepie. Od czego jednak zacząć naukę dziergania i w co konkretnie należy się wyposażyć? Wszystkie te kwestie wyjaśnimy w dzisiejszym artykule.

Jakie druty do robótek ręcznych?

W pierwszej kolejności należy wyposażyć się w odpowiednie druty dziewiarskie. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, ponieważ w sprzedaży są modele zarówno różniące się pod kątem materiału, jak i rozmiaru. Na rynku znajdziemy chociażby druty metalowe, z bambusa, drewniane czy nawet teflonowe. Czym w zasadzie różnią się między sobą? Przede wszystkim elastycznością. Druty metalowe nie wyginają się praktycznie wcale, podczas gdy druty bambusowe są bardzo elastyczne. Ponadto drewno czy bambus może wyginać się jeszcze bardziej na skutek ciepła podczas pracy. To dalej nie wszystko, ponieważ kolejną kwestią jest śliskość materiału. Z jednych drutów oczka będą spadać łatwiej, podczas gdy z innych z lekkim oporem.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze rozmiar drutów. Konkretnie chodzi tutaj o ich średnicę. Na większych drutach pracuje się łatwiej, ponieważ kolejne oczka są większe i łatwiej nimi manipulować. Mniejsze druty z kolei wymagają więcej cierpliwości i dokładności, ale za to finalny efekt jest o wiele ciekawszy. Jakie druty wybrać na start? Dla początkujących zaleca się rozmiar drutów 12 oraz metalowe ich wykonanie.

Jaki materiał do dziergania?

Kolejna kwestia to oczywiście dobór odpowiednich włóczek. Rzeczą jasną jest fakt, że same druty nie wystarczą, aby wykonać jakikolwiek projekt. Musimy dysponować jeszcze materiałem, na którym będziemy pracować. Najczęściej są to różnego rodzaju włóczki czy kordonki. Tutaj również do dyspozycji mamy cały szereg różnych produktów, różniących się przede wszystkim materiałem wykonania oraz kolorystyką. W sklepach znajdziemy m.in. włóczki bawełniane, wełniane, akrylowe, bambusowe, a nawet cieniowane. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni rodzaj materiału do konkretnych drutów. Trzeba pamiętać, że włóczki też mają swoje charakterystyczny właściwości i nie każda włóczka będzie odpowiednia dla każdego projektu.