Meble dla domu

Co to jest szafka na buty?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że szafki na buty to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia przedpokoju. Niezależnie od wielkości pomieszczenia. Dzięki szafce utrzymasz porządek i skończysz przygodę z porozwalanymi butami. Jaką szafkę na buty wybrać? I czym kierować się podczas zakupu?

Do czego służy szafka na buty?

Pozostawianie obuwia w przypadkowym miejscu to problem, z którym boryka się wiele osób. Zapewne nie raz zdarzyło Ci się potknąć o klapki, sandały czy adidasy porozwalane nie tylko w przedpokoju, ale i całym mieszkaniu. Na szczęście istnieje sposób na wprowadzenie porządku, a  mianowicie zakup szafki na buty. Szafka na buty to mebel, w którym przechowujemy obuwie. Dzięki temu każda para ma swoje miejsce. Zyskasz nie tylko wolną przestrzeń, ale również  będzie Ci łatwiej znaleźć konkretną parę butów. Jednak to nie wszystko. Obecnie sklepy oferują nowoczesne, designerskie modele szafek, które pięknie zdobią przedpokój. W związku z tym są praktyczne, a jednocześnie designerskie, pełniąc funkcję dodatku dekoracyjnego.

Jak wybrać szafkę na buty?

Wbrew pozorom wybór szafki na buty nie należy do najłatwiejszych zadań. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, musisz wziąć pod uwagę nie tylko wygląd mebla, ale również jego funkcjonalność. Aby wybrać najbardziej pasujący do naszych oczekiwań mebel, zadaj sobie poniższe pytania i odpowiedź na nie:

  • Ile masz miejsca w przedpokoju?
  • Ile par butów posiadają wszyscy domownicy?
  • Czy szafka ma posiadać również walory estetyczne i być częścią aranżacji pomieszczenia?
  • Czy będziesz przechowywać w niej wszystkie obuwie, czy tylko sezonowo?
  • Czy szafka ma służyć do przechowywania również innych przedmiotów?
  • Czy w szafce chcesz wygospodarować wolną półkę na obuty gości?

Niestety wiele mieszkań ma bardzo wąskie przedpokoje i wybór szafki na buty uzależniony jest od miejsca. W takiej sytuacji warto maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń. Idealnie sprawdzą się wąskie, ale za to wysokie i dość głębokie modele.

Na co zwrócić uwagę, kupując szafki na buty?

Przy wyborze szafki na buty musisz kierować się przede wszystkim wolną przestrzenią. Dlatego dokonaj dokładnych pomiarów. Tol z pewnością ułatwi Ci wybór konkretnego modelu. Poza wysokością i szerokością bardzo ważna jest również głębokość. Dostosuj  ją do rodzaju butów. Niezbyt głębokie meble nie pomieszczą butów z wysoką cholewką np. kozaków. Co z wielkością? Jeśli w szafce mają znajdować się wszystkie obuwie, postaw na większe modele. Gdy przechowywać chcesz tylko sezonowe, możesz wybrać nieco mniejsze szafki. Zawróć uwagę również na dodatkowe funkcje, które mogą okazać się przydatne. Jeżeli masz w domu dzieci lub mieszkasz z osobami starszymi, pomyśl o zakupie szafki na buty z siedziskiem. Ułatwi to zakładanie oraz zdejmowanie butów. Ponadto, siedziska wykonane są z wielu, ciekawie prezentujących się materiałów. Tym samym są bardzo estetyczne i można je traktować jako dodatek aranżacyjny. Pamiętaj tylko aby mebel pasował do wnętrza pod względem kolorystyki.