Informacje

Jaką odzież roboczą wybrać?

Głównym zadaniem odzieży roboczej BHP jest ochrona pracownika przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem substancji biologicznych i chemicznych w miejscu pracy. Według aktualnego prawa to pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia odpowiednich ubrań dla swoich pracowników oraz wypłacenie ekwiwalentu, jeśli używają oni własnej odzieży na stanowisku pracy.

Dlaczego tak istotna jest wysoka jakość odzieży roboczej?

Najgorsze co może zrobić pracodawca podczas zakupów odzieży roboczej to kierowanie się wyłącznie najniższą ceną. Zdecydowanie ważniejsze jest to, aby zapewnić swoim ludziom bezpieczeństwo oraz wygodę. Dlatego koszty powinny być ostatnim czynnikiem branym pod uwagę.

Zainwestowanie większej ilości pieniędzy w wysokiej klasy odzież BHP, będzie miało również istotny wpływ na efektywność wykonywanych zadań. Tanie ubrania robocze mogą bardzo szybko się zniszczyć i nie zapewnić dostatecznej ochrony pracownikom. Dodatkowo wszelkie zabrudzenia, będą trudne w usunięciu.

Czym się kierować przy wyborze odzieży roboczej?

Pierwsze co należy wziąć pod uwagę to przede wszystkim wysoka jakość ubrań. Odzież robocza musi mieć odpowiednią grubość materiału i dobrze wykonane szwy.

Dla pracowników wykonujących zlecenia na zewnątrz należy zamówić wodoodporne produkty, które przydadzą się również w chłodniejsze miesiące. Przykładem takiej odzieży jest robocza kurtka, która zaprojektowana została z materiału wodoodpornego, w środku dodatkowo jest ocieplana, dzięki czemu świetnie sprawdza się nawet w trakcie surowej zimy.

Wybierając konkretną odzież BHP, należy również uwzględnić konkretną porę roku. Bardzo dobrym rozwiązaniem są kombinezony robocze, które posiadają funkcjonalność spodni i kurtki. Wyposażone są dodatkowe ocieplacze, dzięki czemu pracownik nie odczuwa zimna nawet w bardzo chłodne dni.

W przypadku upalnego lata ubrania robocze powinny być wykonane z materiałów zapewniających odpowiednią wentylację i szybkoschnących. Można także zamówić krótkie spodnie, które zapewniają świetny przepływ powietrza, ale z drugiej strony zapewniają także odpowiednią ochronę kolan. Nie należy zapominać o zakupie odpowiedniego nakrycia głowy, zwłaszcza kiedy pracujemy na dworze podczas wysokiej temperatury i intensywnego słońca.

Bardzo popularną odzieżą roboczą są także ogrodniczki, które są uniwersalne i mogą być wykorzystywane do różnego rodzaju prac. Sprawdzą się zarówno na budowie, jak i do pracy w warsztacie samochodowym czy przydomowym ogrodzie.

Odzież robocza dla pracowników powinna być funkcjonalna, trwała i wygodna, dzięki czemu zapewni maksymalną ochronę oraz nie będzie powodować krępujących ruchów. Wybierając konkretne ubrania, trzeba uwzględnić warunki, w jakich pracują ludzie.