Informacje

Co warto wiedzieć przed zakupem lamp LED?

Lampy LED zyskują dużą popularność w ciągu ostatnich lat. Są to oszczędne źródła światła, dzięki którym można ograniczyć wydatki na energię elektryczną. Lampy mają szerokie zastosowanie i występują w wielu wariantach. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampy LED?

Przed zakupem produktu konieczne jest określenie miejsca jego eksploatacji. Kluczowymi czynnikami do wzięcia pod uwagę są kształt, kolor, barwa świetlna oraz moc. Inne lampy przydadzą się w miejscach, w których światło ma tworzyć przytulną atmosferę, a inne w przestrzeniach do pracy. Temperatura barwna jest zazwyczaj stała, rzadziej spotyka się możliwość jej regulacji w lampie. Wyraża się ją w kelwinach – niższa wartość oznacza cieplejszą barwę. Ciepłe warianty można spotkać najczęściej w salonach, białe – w restauracjach i miejscach pracy, a neutralne w korytarzach. Barwa neutralna ma oznaczenie 3500 K, ciepła – 2700 K lub 3000 K, a biała, określana również jako niebieska – 4000 K lub więcej. Jaśniejszy strumień światła dają lampy z większą liczbą lumenów. Istotna jest także liczba watów decydująca o energooszczędności. Większa moc wiąże się z szybszym zużyciem jednej kilowatogodziny. Lampy LED mogą występować w formie pojedynczego punktu – natynkowego lub podtynkowego. Diody montuje się w oprawach schodowych, żyrandolach czy kinkietach. Produkty mogą występować w niemal dowolnych kształtach – zarówno fantazyjnych i eleganckich, jak i całkowicie gładkich o jednolitej płaszczyźnie.

Ile kosztują lampy LED?

Ceny lamp LED są zróżnicowane i zależne od kilku czynników. Znaczenie ma przede wszystkim rodzaj użytych diod oraz aspekt estetyczny. Kupując lampę wykonaną z materiałów wysokiej jakości należy liczyć się z wyższym kosztem. Większa opłata może być także związana z lepszej klasy zasilaczem. Jest on jednym z najważniejszych elementów konstrukcji. Firmy z regionu Europy Środkowo-Wschodniej działające w sektorze B2B mogą zakupić lampy LED przez platformę merXu. Lista dostępnych produktów znajduje się tutaj: https://merxu.com/pl/c/lampy-led-45e3eef7d35d4df9874dbb10e0a3dca1/.

Podsumowanie

Lampy LED polecane są zarówno do prywatnych domów, jak i wnętrz komercyjnych. To produkty energooszczędne, praktyczne i estetyczne. W zależności od przeznaczenia produktu należy dobrać jego barwę, moc, jasność i kształt. Diody LED zużywają zdecydowanie mniej kilowatogodzin niż tradycyjne żarówki, co pozwala ograniczyć wydatki na energię elektryczną.