Domowe porady

Jak zaprojektować oświetlenie w łazience?

Czy jedna lampa w łazience wystarczy? A może lepiej zamontować kilka? Jak je rozmieścić? Sprawdziliśmy, jak powinno wyglądać dobre oświetlenie łazienki, musisz to przeczytać!

Jak zaprojektować oświetlenie w łazience?

Wybór lamp to bardzo ważny temat niezależnie od pomieszczenia, jakie chcesz urządzić. Dobre oświetlenie przestrzeni sprawia, że pokój jest bardziej przestronny, jaśniejszy i przyjemniej się w nim przebywa. To bardzo ważne, więc dzisiaj opowiemy o tym, jak zaprojektować oświetlenie w łazience.

Odpowiednie lampy w łazience są niezwykle ważne, zaraz opowiemy, dlaczego.

Jakie oświetlenie do łazienki?

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać, aby pomieszczenie było wygodne i praktyczne?

Przede wszystkim wybierz kilka źródeł światła! Jedna lampa w łazience to zdecydowanie zbyt mało, aby mój w pełni korzystać z funkcjonalności pomieszczenia.

To, jakie oświetlenie przyda Ci się w łazience, zależy od wielu kwestii. Zastanów się, ile czasu tam spędzasz, jakie czynności w niej wykonujesz i wtedy ustal, ile lamp będziesz potrzebować.

Łazienka służy do wykonywania szeregu czynności:

  • kąpiemy się w niej,
  • wykonujemy domowe zabiegi kosmetyczne,
  • nakładamy makijaż,
  • układamy włosy,
  • nastawiamy pranie,
  • korzystamy z toalety.

Wiele tych zajęć koncentruje się w okolicy lustra nad umywalką, więc warto skupić się na przemyślanej aranżacji tej okolicy.

Pamiętaj też, że dobre oświetlenie przyda się podczas sprzątania. Dobrze zaaranżowana i oświetlona przestrzeń w łazience to nie tylko perfekcyjnie wykonany makijaż, ale też dokładnie wyczyszczone kąty.

A jakie rodzaje lamp najlepiej odnajdą się w łazience? Ile powinno się ich znaleźć w pomieszczeniu? Sprawdzamy to poniżej.

Jak rozmieścić oświetlenie w łazience?

Ustalmy więc, jak rozmieścić oświetlenie w łazience, aby móc z niej swobodnie i wygodnie korzystać? Przede wszystkim zadbaj o kilka punktów świetlnych. Przyda Ci się oświetlenie główne, takie jak żyrandole do łazienki czy plafony oraz oświetlenie dodatkowe, takie jak kinkiety.

Oświetlenie główne ma za zadanie oświetlić równomiernie całe pomieszczenie. W tej roli świetnie sprawdzi się sufitowa lampa łazienkowa wisząca. Używając wyłącznie tej lampy oświetlisz w wystarczającym stopniu całe pomieszczenie tak, aby móc w nim posprzątać, czy skorzystać z prysznica lub umywalki.

Do zaaranżowania pozostaje jeszcze okolica lustra nad umywalką. To przed lustrem poprawiamy włosy, wykonujemy czynności pielęgnacyjne, nakładamy kosmetyki do makijażu. Do tych wszystkich zajęć niezbędne jest dobre światło.

Dzięki niemu unikniesz plam z kosmetyków kolorowych na skórze oraz nieudanej fryzury. Co więcej, punktowe światło nad lustrem, na przykład stylowy kinkiet, podkreśli detale, takie jak piękne kafelki za lustrem.

Jeżeli w Twojej łazience znajdują się inne detale warte podkreślenia, użyj dodatkowych lamp ściennych. Subtelne światło, na przykład z diod ledowych, skutecznie zwraca uwagę na przedmioty lub inne elementy wyposażenia, takie jak obrazy.

Pamiętaj też o tym, że oświetlenie w łazience powinno spełniać określone normy. To oznacza, że lampy powinny być odporne na kontakt z wilgocią i wodą. Jeśli wybrane przez Ciebie oprawy świetlne mają takie oznaczenia, śmiało wykorzystaj je podczas aranżacji łazienki.

Skorzystaj z tego, że na rynku są dostępne tak różnorodne i piękne lampy do łazienki i zaaranżuj tę przestrzeń w swoim domu zgodnie ze swoim wyczuciem stylu.