Informacje

Czy daszek łukowy nad drzwi to dobry wybór?

Zadaszenie drzwi ma ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa domowników. Jest z tego względu spotykane coraz częściej i to nie tylko w ramach nowoczesnego budownictwa – po daszek łukowy nad drzwi sięgają coraz częściej także inwestorzy prywatni. Poznaj je z bliska i zobacz sam, w jak dużym stopniu ich instalacja poprawi codzienność wszystkich mieszkańców danego domu.

Daszek łukowy nad drzwi – do czego służy?

Daszek łukowy to element zewnętrznej architektury, który ma na celu ochronę domowników przed standardowymi warunkami atmosferycznymi, poprawia także design całej przydomowej przestrzeni. Coraz więcej osób sięga po ten element, nie tylko ze względu na jego ewidentne zalety, lecz także korzystną cenę, dzięki której zakup nie powinien obciążyć domowego budżetu.

Zadaszenie łukowe, jak sama nazwa wskazuje, montuje się bezpośrednio nad drzwiami wejściowymi za pomocą specjalnych wkrętów oraz kotew, które zapewniają spójne, stałe i w pełni bezpieczne połączenie z podłożem. Wybór odpowiednich elementów montażowych jest kluczowy – ich długość oraz średnica zależą bowiem w głównej mierze od materiału, z którego został wykonany dany dom lub obiekt firmowy.

Daszek łukowy – komfort, wygoda i bezpieczeństwo

Nie bez powodu dobry daszek łukowy nad drzwi poprawia komfort użytkowania każdego domu. To wynik przede wszystkim jego budowy, dzięki której:

  • Skutecznie chroni przed warunkami atmosferycznymi – zarówno deszcz, jak i śnieg czy prażące promienie słoneczne potrafią dać się szczególnie mocno we znaki w sytuacji, gdy nie możemy znaleźć kluczy, aby szybko otworzyć drzwi wejściowe. Szczególnie duży kłopot jest w sytuacji, gdy w jednej dłoni trzymamy zakupy, a w drugiej smycz naszego psa. Wówczas otwarcie drzwi w trakcie ulewy jest bardzo niekomfortowe.
  • Zabezpiecza przed wieloma niebezpieczeństwami – wbrew wszelkim pozorom otwieranie i zamykanie drzwi łączy się z kilkoma sytuacjami, przed którymi zdecydowanie warto się chronić. Należy do nich grad – bardzo duże kule lodowe, które spadają z nieba z dużą prędkością. Daszek łukowy nad drzwi zabezpiecza przed ryzykiem bolesnego uderzenia gradu w głowę.
  • Zwiększa komfort – daszek łukowy jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania współczesnych osób, którzy oczekują jak najwięcej komfortu i wygody na co dzień. Otwieranie drzwi podczas opadów deszczu nie należy do zadań komfortowych, podobnie jak w sytuacji, gdy z nieba leje się żar.

Jak zatem widać, zadaszenie łukowe znacznie poprawia codzienny komfort, zwiększa także bezpieczeństwo. Czy zatem jest to rozwiązanie, które można uznać za idealne? Odpowiadamy!

Zadaszenie łukowe – styl też ma znaczenie

Daszek łukowy nad drzwi nie jest elementem pełniącym wyłącznie funkcję ochronną i komfortową – to także akcesorium, które może poprawić wygląd każdej posesji i elewacji. Zadaszenie łukowe można dopasować do nowoczesnych elewacji, opartych na minimalizmie lub futuryzmie, jak i nawet do tych klasycznych, w których stawia się na tradycyjne rozwiązania w kwestii materiałów. To wynik ich uniwersalności, który jest z kolei zależny od zastosowania wyłącznie sprawdzonych, i ponadczasowych materiałów.

Z reguły elementy montażowe, w tym wsporniki oraz akcesoria zwiększające stabilność, są dość stonowane wizualnie. Mogą być brązowe lub w odcieniu naturalnego aluminium. Sam daszek, a właściwie jego pokrycie, może być z kolei przezroczysty lub barwiony na charakterystyczny ciemnobrązowy kolor.

  • Poliwęglan przezroczysty jest bardziej nowoczesny, szczególnie w zestawieniu go ze srebrnymi wspornikami. Postaw na takie rozwiązanie, jeśli elewacja w Twoim domu została utrzymana minimalistycznym i modernistycznym stylu.
  • Barwiony poliwęglan sprawdzi się zdecydowanie lepiej w przypadku klasycznych elewacji, z dużym udziałem naturalnego drewna, brązów i innych ciepłych barw oraz drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej.

Niezależnie od wyboru podstawową zaletą daszka łukowego nad drzwi jest to, że w dalszym ciągu jest stosunkowo rzadko spotykany. Tym samym zwraca na siebie uwagę gości, dzięki czemu cała przydomowa przestrzeń sprawia wrażenie lepiej zaaranżowanej, bogatszej i znacznie ciekawszej.

Z czego jest wykonany daszek łukowy?

Zadaszenie łukowe wykonuje się z kilku materiałów przeznaczonych do użytkowania zewnętrznego. Należy do nich między innymi aluminium lub kompozyt. Oba surowce sprawdzają się doskonale jako wsporniki, gdyż są sztywne, mocne i bez problemu wytrzymają nawet mocniejsze podmuchy wiatru. Sam daszek wykonuje się z kolei z poliwęglanu komorowego lub litego. Oba materiały są niezwykle trwałe i mocne, dlatego powoli, lecz sukcesywnie, wypierają z rynku budowlanego standardowe szkło hartowane. Nie jest to dziełem przypadku.

  • Poliwęglan jest odporny na stłuczenia – charakterystyczną cechą tego materiału jest dość duża sprężystość, która stanowi zupełne przeciwieństwo standardowego szkła. Dzięki temu w zasadzie nie pęka i nie tłucze się, a na jego powierzchni rzadko pojawiają się jakiekolwiek pęknięcia.
  • Poliwęglan jest odporny na czynniki zewnętrzne – materiał ten jest w zasadzie całkowicie odporny na wszystkie warunki atmosferyczne – od intensywnego deszczu, poprzez mróz i zalegający śnieg, aż na promieniowaniu ultrafioletowym kończąc. Poliwęglan nie zmienia swojego koloru i barwy, nie traci przejrzystości i atrakcyjności wizualnej nawet po latach.
  • Poliwęglan jest bezpieczny – stłuczenie szkła to jedno z największych zagrożeń dla domowników, w tym osób starszych i dzieci, które przebywają pod daszkiem np. podczas gradu, intensywnego wiatru lub gdy zalega na nim śnieg. Daszek łukowy wykonany z poliwęglanu nie pęka i nie rozsypie się w najmniejsze kawałki, które mogą stanowić dla wszystkich ogromne zagrożenie.

Czy zatem daszek łukowy nad drzwi jest optymalnym wyborem? Zdecydowanie tak – i to w każdym przypadku. Zarówno dla właścicieli prywatnych domów, jak i inwestorów, którzy stawianiem domków i budynków wielo- oraz jednorodzinnych zajmują się zawodowo. Istotne jest jednak, aby daszek pochodził od znanego, renomowanego producenta, który słynie z ich produkcji już od lat.