Informacje

Czy pompa ciepła sama ogrzeje dom? Co warto o niej wiedzieć?

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze, które nie tylko należą do najbardziej ekologicznych, ale i ekonomicznych. Ogrzewanie pompą ciepła jest tańsze niż kotłem gazowym, kotłem elektrycznym, węglowym czy kotłem na pellet. Pompa ciepła do ogrzania domu wykorzystuje ciepło z otoczenia. Źródło, z którego czerpie energię to, w zależności od rodzaju urządzenia – energia z gruntu, powietrza lub wody.

Pompa ciepła – co warto o niej wiedzieć?

Działanie pompy ciepła opiera się na krążeniu w układzie zamkniętym płynu i dostarczaniu ze źródła o niskiej temperaturze (nazywanego dolnym) ciepła do źródła o wyższej temperaturze (nazywanego górnym). Innymi słowy, ciepło pobrane z dolnego źródła jest przekazywane do górnego źródła. Różnica temperatur ma przy tym kluczowe znaczenie, ponieważ to od niej zależy efektywność pompy ciepła. Efektywność jest tym większa, im mniejsza jest różnica temperatur między górnym a dolnym źródłem ciepła, a więc pomiędzy instalacją grzewczą zasilaną przez pompę, a ośrodkiem, z którego pompa odbiera ciepło, czyli gruntu lub powietrza.

W przypadku gruntowych pomp ciepła temperatura ośrodka, czyli gruntu, jest dość stabilna i na głębokości poniżej strefy przemarzania utrzymuje się na poziomie powyżej 0 stopni Celsjusza. Powietrzne pompy ciepła są bardziej narażone na zmiany temperatur ośrodka. W przypadku gdy temperatura powietrza spada poniżej zera jej działanie wspomaga się grzałką elektryczną wbudowana w pompę. Jest to rozwiązanie proste i niedrogie.

Czy warto zainstalować pompę ciepła? Plusy pompy ciepła

Pompy ciepła, zwłaszcza powietrzne, wciąż zyskują na popularności. Ich montaż jest prosty, a na dodatek mogą być instalowane właściwie w każdym budynku. Co więcej, na jej zakup można otrzymać dofinansowanie w programów rządowych oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Jakie są główne zalety pomp ciepła?

Przede wszystkim, oprócz tego, że są ekologiczne i ekonomiczne (w ponad 75 procentach wykorzystują darmową energię z powietrza) są też wygodne w użytkowaniu. Zupełnie bezobsługowe, pozwalają zaoszczędzić domownikom czas i tym znacząco różnią się od takich urządzeń grzewczych jak kotły na pellet, ekogroszek czy piece węglowe.

Pompy ciepła charakteryzują się najwyższą klasą energetyczną A++ i A+++ spośród urządzeń grzewczych, a także najwyższą klasą A+ wśród urządzeń służących do przygotowywania c.w.u. Wysokiej jakości, niezawodne pompy ciepła znajdziesz tutaj: defro.pl/pompy-ciepla.

To urządzenie przyszłości. Stopniowo odchodzi się od kotłów na paliwa stałe, a coraz bardziej ceni się pozyskiwanie w jak największym stopniu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, umożliwiających znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla. Nic dziwnego, że pompa ciepła podnosi wartość finansową budynku. Dom z niskimi kosztami utrzymania to duży atut.

To nie koniec korzyści. Pompy ciepła mogą też chłodzić pomieszczenia w budynku latem i to niewielkim kosztem. Świetnie sprawdza się m.in. tzw. chłodzenie pasywne w przypadku pomp gruntowych.

Wreszcie, pompy ciepła nie potrzebują kotłowni, kominów, instalacji gazowej czy składowania opału. Gdy są prawidłowo zamontowane są niezawodne, a ponad 95 procent ich użytkowników przyznaje, że nie chciałoby innego rozwiązania grzewczego w swoim domu.