Podłogi w domu

Dywan w salonie – co warto wziąć pod uwagę?

Zastanawiasz się nad zakupem dywanu do pokoju dziennego? Jeśli weźmiesz pod uwagę te czynniki na pewno odniesiesz sukces.

Wiele osób urządzających mieszkanie dochodzi do wniosku, że warto uwzględnić w nowej aranżacji dywany lub chodniki. Jednak nie mając zbytniego doświadczenia w tworzeniu harmonijnych kompozycji wnętrzarskich łatwo podczas doboru poszczególnych ich elementów popełnić istotne błędy. Udany zakup dywanu do salonu wymaga pewnej wiedzy z zakresu doboru wzornictwa i kolorystyki. W przypadku wkomponowania tego typu dodatków w aranżację wnętrza dobrze jest też mieć świadomość pewnych praktycznych aspektów. Obie te kwestie omawiamy w niniejszym artykule.

Rozmiary dywanów w salonie

Dobór odpowiedniego dywanu w salonie zależy w dużej mierze od wielkości oraz kształtu pomieszczenia. W pokojach o bardzo dużych powierzchniach rozmiar dywanu nie będzie miał aż tak wielkiego znaczenia, istotne jest jedynie, aby nie był on zbyt mały i komponował się z pozostałymi elementami wystroju, tworzył razem z nimi spójną całość. W bardzo dużych przestronnych salonach duży dywan wykorzystuje się zazwyczaj do stworzenia harmonijnej i kompletnej strefy wypoczynkowej. Mając do czynienia z mniejszym salonem typowym dla mieszkań o powierzchni kilkudziesięciu metrów duży dywan należy dobierać ze sporą dozą ostrożności. Warto zwrócić uwagę szczególnie na to, aby nie był on zbyt duży, ponieważ mógłby blokować otwieranie wewnętrznych drzwi lub drzwi prowadzących na balkon. Zazwyczaj krawędź dywanu nie powinna być bliżej drzwi niż 90 cm, dzięki temu skrzydło drzwi można swobodnie otwierać bez obcierania powierzchni dywanu. W mniejszych salonach stosuje się zazwyczaj niewielkie dywaniki, które mogą być usytuowane przed sofą, wersalką lub fotelem. Dobierając dywan warto jeszcze pamiętać o jednej praktycznej sprawie, na którą zwraca uwagę wielu ekspertów – dywany warto układać tak, aby podczas chodzenia po salonie jak najrzadziej występowała sytuacja, w której musielibyśmy stawiać kroki na krawędzi dywanu, stąpanie jedną nogą pod dywanie, a drugą po gołej podłodze powoduje odczuwalny dyskomfort.

Dywany w salonie – jakie materiały?

Zanim wybierzesz się na zakupy do pobliskiego sklepu z dywanami warto, abyś dowiedział się także co nie co o materiałach z jakich obecnie się je wykonuje. Najtańsze dywany dostępne w sklepach są zazwyczaj wykonane z materiałów syntetycznych takich jak poliamid, poliester, polipropylen oraz polietylen. Rzadziej spotyka się w ofertach dywany z wiskozy oraz akrylu. Oferta dywanów syntetycznych jest niezwykle szeroka, a konkurencyjne ceny tych produktów sprawiają, że większość właścicieli mieszkań i domów z powodzeniem sobie może na nie pozwolić. W Polsce z roku na rok zyskują popularność także dywany wyprodukowane z naturalnej wełny. Chociaż są to modele odznaczające się wyższą ceną w porównaniu z dywanami syntetycznymi, to jednak wiele osób docenia ich mocne cechy.

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na zakup wełnianego dywanu? Wełna jest niezwykle popularnym materiałem znanym ludzkości już od tysięcy lat. Ze względu na znakomite właściwości izolacyjne jest ona wykorzystywana przede wszystkim w produkcji solidnej, wytrzymałej i ciepłej odzieży. Od setek lat z materiału tego z powodzeniem produkuje się także różnego typu dywany, chodniki oraz wykładziny. Dywany wełniane charakteryzują się znakomitą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, są odporne na odgniecenia, ale jednocześnie elastyczne, miękkie i miłe w dotyku. Wykorzystywane w produkcji dywanów wysokiej klasy wełniane włókna charakteryzują się bardzo niewielką szerokością, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie dywanów o wyrazistych, pięknych wysublimowanych dekorach tak charakterystycznych dla produktów ekskluzywnych.

dywan w salonie
Dywan w salonie, źródło: DywanyWitek.pl.

Wełna jest materiałem wyróżniającym się wysoką izolacyjnością termiczną oraz akustyczną. Nic zatem dziwnego, że puszyste, grube dywany wełniane stanowią znakomitą dodatkową izolację chłodnej posadzki w salonie, znacząco poprawiając komfort domowników. Dywan wykonany z wełny doskonale pochłania także dźwięki, co sprawia, że materiał ten jest bardzo mile widziany w aranżacjach wnętrz dla osób gustujących w dobrej muzyce i wysokiej jakości brzmieniu. Duży dywan w salonie znacząco poprawia akustykę wnętrza. Wiele osób decydujących się na zakup dywanu wełnianego zamawia produkty dostarczane przez polskich producentów takich jak Dywilan oraz Agnella. Polskie dywany wełniane są znane z wysokiej jakości wykonania oraz znakomitych walorów wizualnych. W sklepie kochamydywany.pl przy zakupie dywanów marki Dywilan mogą Państwo skorzystać z darmowej dostawy – niezależnie od wielkości zamówienia.

Kolorystyka aranżacji salonu – co jest obecnie w modzie?

Być może część osób odwiedzających sklepy z dywanami dokonuje wyboru wzoru po prostu kierując się swoim gustem. Rzecz jasna to bardzo ważne, aby dywan nam się podobał, e podczas wyboru wzoru i kolorystyki warto brać pod uwagę całość aranżacji naszego salonu. To, co będzie pięknie się prezentować w dużym salonie sprzedaży może prezentować się już zgoła inaczej leżąc na podłodze podłodze naszym mieszkaniu – w otoczeniu pozostałych elementów wyposażenia, mebli oraz ozdób. Zastanawiając się nad wyborem dominującej kolorystyki warto wziąć pod uwagę barwy aktualnie obecne we wnętrzu, jaki jest kolor ścian, zasłon oraz mebli? A jaki kolor ma podłoga? Czy dywan ma zakrywać całą jej powierzchnię? Czy będą do siebie pasować? Warto pamiętać, że z uwagi na stosunkowo dużą powierzchnię dywan zazwyczaj stanowi bardzo wydatny element aranżacji, do jego wyboru lepiej jest podejść rozważnie. Bynajmniej nie jest to jedynie subtelny dodatek, ale raczej jeden z głównych elementem projektu. Nawet gdy całą aranżacja wygląda pięknie, nieodpowiednio dobrany dywan lub chodnik może całkowicie zepsuć charakter wnętrza.

Od czego zależy dobór kolorów w wyborze dywanu do salonu? Aby móc stworzyć kompletną i harmonijną aranżację warto zdobyć chociaż podstawową wiedzę na temat doboru barw do siebie oraz ich znaczenia. Bardzo często samodzielni urządzając wnętrza dążymy do stworzenia projektu wpisującego się w jakiś konkretny styl, obecnie bardzo powszechny jest minimalizm, industrializm, modernizm, boho, vintage oraz style skandynawski i klasyczny. Jeśli potrafimy określić jaką stylistykę pragniemy stworzyć, warto poszukać więcej informacji stricte na jej temat. Poznawszy pewne zasady, którymi się rządzi, łatwiej będzie nam uniknąć błędów podczas wyboru różnych elementów, takich jak chociażby dywan.