Czym charakteryzują się ogrodzenia panelowe 2D?
Zainstalowanie ogrodzenia to świetny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa nieruchomości. Ogrodzenie panelowe 2D to popularny typ, który wybierany jest przez wielu właścicieli domów. Wyróżnia się wyglądem i atrakcyjną ceną. Dlaczego warto postawić na ten rodzaj ogrodzenia? Czy ogrodzenie panelowe 2D jest wytrzymałe? Jak samodzielnie zamontować ogrodzenie panelowe 2D? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
Jak wyglądają ogrodzenia panelowe 2D?
Ogrodzenia panelowe 2D to rodzaj ogrodzenia wykonanego ze spawanych drutów stalowych. Są bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają częstego malowania ani złożonej konserwacji. Mogą być używane do wielu celów, takich jak ogrodzenie terenu prywatnego, wyznaczenie terenu dla zwierząt itd. Ze względu na swoją prostotę i uniwersalność jest to jedno z chętniej wybieranych typów ogrodzeń. Swoją budową przypominają metalową siatkę, natomiast wbrew pozorom są bardzo wytrzymałe i łatwe w montażu.
Wśród ogrodzeń panelowych możemy wyróżnić dwa typy ogrodzenia panelowe 2D i 3D. Pierwszy rodzaj ma całkowicie proste druty i oczka o równej wielkości. Natomiast panele 3D są bardziej dekoracyjne. Druty są wygięte, tworząc dekoracyjne wytłoczenia. Dzięki takiemu zabiegowi oczka w tego typu ogrodzeniach nie są równej wielkości. Różnią się one również grubością drutu. Często w ogrodzeniach panelowych 3D możemy spotkać cieńsze druty, dzięki czemu może okazać się, że tego typu ogrodzenie będzie tańsze.
Czy warto samodzielnie zamontować ogrodzenie panelowe 2D?
Zalet samodzielnego montażu jest wiele. Przede wszystkim pozwala to zaoszczędzić dużo pieniędzy. Dla wielu właścicieli domów koszt wynajęcia firmy ogrodzeniowej do zainstalowania ogrodzenia panelowego 2D jest zbyt wysoki. Ogrodzenie panelowe 2D to jeden z prostszych rodzajów ogrodzeń w montażu. Więc jeśli jesteś typem domowego majsterkowicza i masz czas, aby wykonać taki projekt będzie to zadanie idealne dla Ciebie.
Plan to podstawa
Pracę rozpocznij od wymierzenia całego podwórka. Możesz narysować sobie plan podwórka na kartce, dzięki temu łatwiej będziesz w stanie zaprojektować sposób montażu. Podczas planowania powinieneś dokładnie przemyśleć, w jaki sposób będzie on przebiegać. Możesz poprowadzić ogrodzenie zgodnie z granicą Twojej działki. Oznacza to natomiast, że Twoi sąsiedzi staną się jego współwłaścicielami. Zanim zdecydujesz się na taki montaż, powinieneś dokładnie to z nimi omówić, ponieważ nie mają obowiązku się na to zgodzić – musieliby wówczas brać czynny udział we wszelkich przyszłych naprawach płotu. Możesz uniknąć takiej sytuacji, jeśli zamontujesz ogrodzenie panelowe 2D w granicach swojej działki. Wówczas to Ty jesteś jego właścicielem i tylko Ty o nim decydujesz. Oczywiście zgodnie z prawem ogrodzenie takie nie powinno mieć negatywnego wpływu na sąsiednie nieruchomości i ich właścicieli.
Jak poprawnie zamontować słupki ogrodzeniowe?
Gdy rozplanujesz przebieg ogrodzenia wzdłuż granic działki czas na wyznaczenie miejsc, w których będą miały znajdować się słupki. Oczywistym miejscem umieszczenia pierwszych słupków ogrodzeniowych będą wszystkie miejsca, gdzie panel będzie musiał się “złamać”, czyli np. w rogach działki oraz tam, gdzie planujesz montaż furtki i bramy wjazdowej. Aby wyznaczyć ilość potrzebnych słupków i ich gęstość, musisz znać szerokość panelu oraz słupka. Standardowo mają one odpowiednio 250 cm i 4 cm szerokości. Oznacza to, że co każde 250 cm będzie musiał znaleźć się słupek o szerokości 4 cm. Prawdopodobnie konieczne okaże się przycinanie panelu ze względu na niestandardowe wymiary działki. Weź więc to pod uwagę i zaplanuj, w których miejscach panele będą musiały być węższe oraz ile dodatkowych paneli będziesz musiał zakupić.
Montaż paneli ogrodzeniowych 2D
Po przygotowanym planie możesz przystąpić do działania. Rozpocznij od montażu słupków. Należy wykopać dziurę na głębokość około pół metra, w której znajdzie się słupek. Następnie możesz przejść do zalania słupka betonem. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ od tego zależy, czy ogrodzenie będzie zamontowane równo. Dlatego dokładnie sprawdź, czy słupek ma poziom i zabezpiecz go przed ewentualnym przesunięciem się. Podczas tego zadania musisz wykazać się cierpliwością i dokładnością, ponieważ gdy beton się zwiąże, nie będzie już możliwości poprawy.
Jeśli wszystkie słupki zostały już zakopane, a beton się związał, przyszedł czas na montaż paneli ogrodzeniowych. Przęsła są stosunkowo lekkie i jeśli poprzednie kroki zostały poprawnie wykonane, ich montaż nie powinien sprawić większej trudności. Wystarczy przykręcić panele na specjalne śruby i obejmy.
Cały proces może być bardzo czasochłonny dla osoby, która nie ma doświadczenia w tego typu pracach. Jeśli obawiasz się, że możesz temu nie podołać, rozważ wynajęcie ekipy, która zrobi to za Ciebie. Będziesz mieć wówczas pewność, że prace zostaną wykonane poprawnie i co równie ważne w znacznie krótszym czasie.
Czy ogrodzenie panelowe 2D może zapewnić prywatność?
Cechą charakterystyczną ogrodzeń panelowych 2D jest ich budowa. Duże oczka powstałe w wyniku łączenia metalowych drutów wyglądem przypominają siatkę. Nie zapewniają one jednak dużego poziomu prywatności. Czy istnieje sposób, aby to zmienić? Jedną z głównych cech ogrodzenia panelowego 2D są regularne odstępy oczek. Dzięki temu możliwy jest montaż maty osłonowej. Innym rozwiązaniem jest posadzenie gęstych krzewów wzdłuż ogrodzenia, które podniosą walor estetyczny Twojej posesji. Możliwości jest wiele i ogranicza Cię Twoja wyobraźnia!
Partnerem artykułu jest strona metpol-ogrodzenia.pl.