Dom dla rodziny

Czym są żaluzje fasadowe i dlaczego warto w nie zainwestować? Jakie osłony przeciwsłoneczne warto wybrać?

Zapewnienie komfortu przebywania we wnętrzu, gdy słońce świeci bardzo intensywnie i przeszkadza w funkcjonowaniu jest bardzo istotne. Nie trzeba przy tym stosować osłon przeciwsłonecznych wewnętrznych. Lepiej postawić na te zewnętrzne, które również ograniczają nagrzewanie się wnętrza od strony okien. Ponadto urozmaicają elewację. W dzisiejszym poradniku dowiesz się, czym są żaluzje fasadowe i dlaczego warto w nie zainwestować.

Czym są żaluzje fasadowe?

Osłony przeciwsłoneczne, które zbudowane są z lamel to właśnie żaluzje fasadowe. Można nimi sterować przy użyciu mechanizmu korbowego albo elektrycznego – przy pomocy silnika obsługiwanego pilotem radiowym. Żaluzje fasadowe, podobnie jak rolety zewnętrzne, mogą również być częścią inteligentnego domu i w takim przypadku są połączone z systemem automatyki pogodowej. To oznacza, że żaluzje fasadowe automatycznie ustawiają swoją pozycję w zależności od siły wiatru, nasłonecznienia, a ponadto temperatury w danym wnętrzu. Żaluzje zewnętrzne mogą być wykonane z lamel drewnianych albo aluminiowych. Te pierwsze sprawdzają się lepiej w przypadku tradycyjnej aranżacji elewacji domu z użyciem cegły klinkierowej.

Z kolei drugie są odpowiednie do nowoczesnych elewacji. Lamele mogą mieć różne kształty i szerokości, ale na pewno powinny być idealnie dopasowane do wielkości okna. Najczęściej jednak określenie żaluzje fasadowe dotyczy właśnie przesłon aluminiowych, natomiast drewniane określane są jako żaluzje zewnętrzne. Przede wszystkim aluminium jest lekkie, zatem żaluzja nie obciąża nadmiernie ściany, niezależnie od tego, jak duże jest przeszklenie. Żaluzje fasadowe można montować do fasady, ramy okiennej lub innych trwałych elementów elewacji. Do fasady budynku mogą być zamontowane za pomocą specjalnych teleskopowych uchwytów. Warto poznać zalety stosowania żaluzji fasadowych. 

żaluzje fasadowe

Dlaczego warto wybierać żaluzje fasadowe? 

Jedną z większych zalet żaluzji fasadowych jest ich budowa. Lamelami można dowolnie sterować, decydując czy mają całkowicie ograniczyć dostęp światła słonecznego do wnętrza, czy jedynie częściowo. Kąt ich ustawienia może być różny. Tutaj mają przewagę nad innym systemem przesłon, a mianowicie roletami, w przypadku których można jedynie niecałkowicie przesłonić okno, jednak ponieważ tworzą one zwartą konstrukcję zaciemnienie jest zawsze takie samo.

Bywa, że rolety mają strukturę harmonijkową, ale nie występują żadne przerwy. Żaluzje fasadowe ze względu na budowę łatwo się czyści, bo można oczyścić z kurzu i brudu każdy element. Jako osłony przeciwsłoneczne świetnie chronią przed nadmiernym nagrzewaniem budynku. Latem gwarantują większy komfort przebywania we wnętrzu. Mogą również przyczyniać się do ograniczenia zużycia czynnika chłodniczego w klimatyzacji, a tym samym wpływać także na ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Również zimą ich zastosowanie jest ważne, bo budynek w mniejszym stopniu wychładza się od strony okien, a tym samym można zaoszczędzić na energii cieplnej. Warto podkreślić, że zapewniają również dodatkową izolację akustyczną, czyli ograniczają hałas z zewnątrz.

żaluzje fasadowe

Jakie osłony zewnętrzne warto wybrać – drewniane czy aluminiowe?

Oczywiście decydując się na żaluzje zewnętrzne, najlepiej wybrać fasadowe – aluminiowe. Mogą występować w całej palecie RAL, dlatego kolor można idealnie dopasować do elewacji. Jednocześnie są odporne na czynniki zewnętrzne i korodowanie. Drewniane osłony mogą być bardziej podatne na uszkodzenia i nie będą tak dobrze się prezentować na ultra nowoczesnych elewacjach jak te aluminiowe. Ponadto są cięższe, dlatego także przy większych przeszkleniach warto stosować osłony zewnętrzne aluminiowe.             

żaluzje fasadowe