Rolety zewnętrzne – kilka zalet, o których warto wiedzieć
Rolety zewnętrzne stają się coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, a to za sprawą mnóstwa korzyści, jakie oferują. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego zakup rolet zewnętrznych może okazać się wspaniałą inwestycją.
Rolety, ale jakie?
Zanim udamy się na zakupy, warto wiedzieć, czego tak naprawdę potrzebujemy. Na rynku znajdziemy trzy główne rodzaje rolet zewnętrznych: nakładaną na okno, naokienną oraz elewacyjną. Czym się różnią?
Rolety nakładane na okno są propozycją dla osób, które chcą wymienić same okna. Roleta znajduje się wtedy na oknie, a skrzynka osłony (gdzie roleta jest zwijana), wmontowywana zostaje pomiędzy ościeżem oraz górnym fragmentem ramy okiennej i w ten sposób pozostaje niewidoczna dla oka. Jest to opcja zdecydowanie najdroższa – wiąże się z wymianą okien, a montaż często wymaga ręki fachowca.
Z kolei rolety naokienne, różnią się od poprzednich tym, że skrzynkę montuje się nad porożem okna, przez co jest na widoku. Rozwiązanie to ma swoje wady – do wnętrza budynku dostaje się mniej światła, gdyż kaseta przysłania górną część oszklenia. Są one dostępne w dwóch wariantach: prawo- i lewoskrętnie zwijanej. Powoduje to, że w przypadku prawoskrętnie zwijanych, pomiędzy oknem a roletą znajduje się więcej powietrza, które pełni funkcję izolacyjną.
Rolety zewnętrzne elewacyjne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na elewacji budynku. Wadą tego rozwiązania może być to, że tworzą się na powierzchni budynku wypukłości, na których osadza się brud i śnieg.
Rolety zewnętrzne. Źródło: wakorolety.pl
Dlaczego warto?
Ochrona
Rolety zewnętrzne stanowią barierę dla złodzieja i wandala. Niektóre z bardziej zaawansowanych modeli, wyposażone są w mechanizmy alarmujące, a nawet mające imitować aktywność mieszkańców pod ich nieobecność. Chronią budynek przed aktami i włamaniem.
Są także ochroną dla samych okien i ram okiennych. Osłaniają je przed szkodliwym działaniem słońca czy kwaśnymi deszczami.
Komfort
Ważnym aspektem, na który często zwraca się uwagę przy zakupie rolet, jest fakt, że mogą być dodatkowym izolatorem. Pancerze wykonane z aluminium, PCV czy drewna, wypełnione są materiałem izolacyjnym, takim jak na przykład pianka poliuretanowa, co sprawia, że w zimie rolety zatrzymują ciepło w środku i nie pozwalają przedostać się zimnemu powietrzu do środka, zaś latem chronią od słońca i pozwalają na utrzymanie przyjemnych niższych temperatur w pomieszczeniu.
Rolety chronią również przed hałasem, co jest niezwykle istotne, gdy mieszka się w zatłoczonych, ruchliwych rejonach.
Wygoda
Rolety zewnętrzne są wygodne w użyciu. Można sterować nimi ręcznie lub zamontować mechanizm elektryczny, dzięki czemu ich obsługa nie wymaga wstawania z kanapy. Należy jedynie pamiętać o odpowiedniej konserwacji. Wymagają one regularnego czyszczenia, a pasek, linkę i uszczelki trzeba smarować. W czasie zimy należy uważać na lód, który osadził się na rolecie. Przed użyciem należy go usunąć.
Rolety możemy zamontować do już istniejących budynków, nie muszą znajdować się w projekcie od początku. Także jeśli twój dom jeszcze ich nie ma, nic straconego!