Domowe porady

Deska do prasowania – jaka najlepsza?

Dylemat, jaką deskę do prasowania wybrać, jest jednym z tych, które warto rozstrzygnąć szybko i bezboleśnie. Deska jest sprzętem w domu, który jest praktycznie niezbędny i niezastąpiony w swojej funkcji, dlatego warto wybrać taki model, który świetnie sprawdzi się w naszym domu i pomoże szybko uporać się ze stertą pogiętych koszul. Na co warto zwrócić uwagę?

Elektryczna?

Na rynku znajdziemy znacznie więcej, niż oferuje nam tradycyjna deska do prasowania. Dostępne są deski elektryczne, które zawierają przedłużacz, dzięki czemu żelazko podłączymy bezpośrednio do deski, funkcję wyrzutu pary zintegrowaną z żelazkiem czy antenki.

Deski elektryczne posiadają również funkcję nadmuchu, która pomaga utrzymać materiały na desce, funkcję odsysania pary, która przyspiesza stygnięcie materiałów, a nawet funkcję nadmuchu, która pozwala prasować nawet bardzo delikatne tkaniny. Jednak ceny takich desek są wysokie – wahają się w granicach od 1000 złotych do nawet kilku tysięcy złotych.

Deska tradycyjna ma zdecydowanie mniej funkcji, jednak zakupimy ją już za kilkadziesiąt złotych, a dodatkowo jest ona prosta w obsłudze i zajmuje mniej miejsca.

Co ma dobra deska?

Deska do prasowania powinna mieć regulację wysokości i porządny, stabilny stelaż. Regulacja wysokości jest bardzo istotna, gdyż sama czynność prasowania jest obciążeniem dla naszego kręgosłupa. Zazwyczaj, możliwość regulacji zamyka się od 30 cm do 1 m.

Równie ważny okazuje się być odpowiedni blat deski, który umożliwi prasowanie wszystkich zakamarków i rękawów, a pomocą przy tym okazuje się być blat ze zwężeniem na końcu. Zwróć na to uwagę, przy zakupie deski.

deska do prasowania

Źródło: sklep DAJAR

Niezwykle ważnym jest również pokrowiec na deskę, który powinien być wykonany z bawełny. Dlaczego? Bawełna jest świetnym materiałem, który pochłania wilgoć, więc nie musimy obawiać się, że nasze ubrania będą na nią narażone i przez to po prasowaniu, będą znowu się gięły. Jest to materiał odporny na ciepło, dlatego idealnie nadaje się, jako pokrowiec naszej deski.

O czym warto pamiętać?

Warto kupić deskę, która posiada nakładki antypoślizgowe, co ułatwi nam prasowanie gdziekolwiek byśmy nie postawili deski. Ważne, żeby deska była stabilna. Dostosuj jej wielkość do swoich własnych potrzeb. Standardowe wymiary desek wynoszą 114 x 34 cm, jednak możesz zakupić mniejsze lub większe. Pamiętaj, że deskę trzeba gdzieś w domu umieścić, dlatego najlepiej wybrać miejsce, zanim udamy się na zakupy i zmierzyć je, aby mieć pewność, co do wymiarów.

Dobrym rozwiązaniem są również deski wbudowane w szafy, co niweluje problem miejsca, jednak jest to droższe rozwiązanie.

Firma DAJAR oferuje wiele modeli desek do prasowania, między innymi Deskę do prasowania Gabi Smart, która wykonana jest ze stali, posiada podstawkę na żelazko i antypoślizgowe nakładki na nóżki, a także pokrowiec wykonany z bawełny. Wysokość minimalna deski wynosi 70 cm, a maksymalna 90 cm.