Domowe porady

Płyty PIR – dlaczego są najlepszym materiałem termoizolacyjnym?

Płyta PIR to nic innego, jak płyta izolacyjna, ale z rdzeniem wykonanym z pianki (PIR). Tak zmodyfikowany poliuretan, ma podwyższoną odporność ogniową, a jednocześnie zachowane parametry wytrzymałościowe, termoizolacyjne oraz twardość.

Płyty PIR są coraz powszechniej stosowane w Europie, a także w Polsce. Wypierają inne materiały swoją niezawodnością oraz wytrzymałością. Co ważne, systemy izolacyjne wykonane z ich udziałem są dużo wytrzymalsze, niż oparte na wełnie mineralnej i styropianie.

Co decyduje o powszechnym zastosowaniu płyty PIR?

Przede wszystkim wyróżnia się tu dużo lepsze właściwości termoizolacyjne, twardość, łatwość oraz szybkość montażu. Płyty PIR spełniają wymagania materiałów przeciwpożarowych, jednocześnie utrzymując ciężar materiału na poziomie 30 kg na metr sześcienny.

Płyty PIR umożliwiają uzupełnienie systemu lekkiej obudowy z płyt warstwowych i jednocześnie pozwalają na kompleksowe przeprowadzenie ocieplenia budynków, w  tym podłóg czy dachów. Warto zauważyć, że poliuretan to materiał nowoczesny, trwały, ale przede wszystkim także odporny na gryzonie oraz działanie substancji chemicznych.

Transport i składowanie płyt

Aby płyty zachowały swoje właściwości, konieczne jest ich prawidłowe przewożenie. Należy dołożyć wszelkich starań, by paczki z produktami były ułożone na równej powierzchni. Nie należy nimi rzucać, ani ich toczyć.

Prawidłowe powinno być również przechowywanie płyt. Powinny być one zawsze składowane w suchym miejscu, nie bezpośrednio na podłożu, ale na podporach. Na płytach nie układamy ciężkich przedmiotów, a przenosimy w pionie, by nie uległy załamaniu.

Porównanie płyt PIR z innymi materiałami izolacyjnymi

Ogromna popularność płyt PIR wynika z tego, że materiał posiada niemal dwa razy lepsze właściwości izolacyjne w stosunku do aktualnie stosowanych materiałów izolacyjnych. Naprężenie ściskające przy 10% odkształcenia dla płyt PIR wynosi 120 kPa. Taka wytrzymałość pozwala na ruch 12 ton na m2. Warto uwzględnić, że dla wełny mineralnej wartość ta jest trzy razy mniejsza.

Pamiętajmy również o montażu, który w przypadku płyt PIR jest szybki, łatwy i tani. Płyty można transportować bez użycia dźwigów, a przemieszczanie paczek nie wymaga posiadania specjalnych wózków.

Oczywiście na dużą uwagę zasługuje wysoka wytrzymałość ogniowa. Na podstawie PN-EN-13501-1:2008 płyta izolacyjna uzyskała klasyfikację w zakresie reakcji na ogień E, co oznacza, że jest materiałem samogasnącym.

Inwestycja w płyty PIR jest zalecana każdemu inwestorowi, który pragnie zastosować izolację najwyższej jakości cechującą się najlepszymi parametrami. Mimo iż koszt początkowy będzie wyższy, niż w przypadku zastosowania płyt styropianowych, to przełoży się on na niższe koszty użytkowania nieruchomości przez kolejne lata. Warto poznać ofertę sklepu Stropianonline.pl i przekonać się, że materiały termoizolacyjne doskonałej jakości oferowane mogą być w korzystnych cenach.

Link do sklepu -> https://styropianonline.pl/Plyty-PIR