Informacje

Czym jest serwonapęd? Gdzie się go stosuje?

Szybsza i bardziej precyzyjna praca urządzeń przemysłowych jest możliwa dzięki zastosowaniu specjalnych elementów. Mimo że są one bardzo rozpowszechnione w nowoczesnym przemyśle, to nie każdy zna ich zasadę działania i cel stosowania.

Co to jest serwonapęd?

Klasyczny serwonapęd jest układem umożliwiającym odpowiednie pozycjonowanie osi, zgodnie z założonymi parametrami, takimi jak prędkość czy przyspieszenie. Do samego wykonywania ruchu obrotowego (lub liniowego) służy tutaj silnik prądu przemiennego.

Głównym elementem jest tutaj napęd elektryczny, który jest zintegrowany ze sterownikiem odbierającym sygnały z czujników – enkoderów lub rezolwerów. Standardowo realizuje on ruch obrotowy, lecz przy użyciu elementów pośrednich możliwa jest zamiana go na liniowy. Cykl pracy serwonapędu odbywa się w pętli sprzężenia zwrotnego.

Jakie są zastosowania serwonapędów w przemyśle?

Dzięki prostocie budowy i jednocześnie wysokiej wydajności serwonapędy  znajdują szerokie zastosowanie w różnych obszarach przemysłu. Są wykorzystywane w aplikacjach, które wymagają dużej precyzji pozycjonowania swoich mechanizmów, czyli m.in.:

  • układach posuwu wtryskarek,
  • rozwiązaniach sterowania stołem obrotowym,
  • precyzyjnych frezarkach i obrabiarkach CNC,
  • budowie robotów,
  • elementach linii produkcyjnych odpowiedzialnych za porcjowanie.

Znajdują się wszędzie tam, gdzie wysoka dokładność pracy jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego systemu produkcyjnego.

Jakie są zalety stosowania serwonapędów?

Bardzo duża precyzja wykonywanych ruchów i uniwersalność zastosowań to największe zalety stosowania serwonapędów w układach przemysłowych. Są one dużo szybszym rozwiązaniem niż mało wydajne silniki krokowe, często wykorzystywane w prostych konstrukcjach.

Precyzyjne serwonapędy są układami o prostej budowie, składającymi się z silników prądu przemiennego i odpowiedniego modułu sterującego. Znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach maszyn klasy przemysłowej, m.in. urządzeniach do obróbki metali czy liniach produkcyjnych, których zadaniem jest ścisłe dozowanie i opakowywanie produktów zgodnie z rygorystycznymi wytycznymi.