Informacje

Jak wiercić w szkle? Jakie wiertła do szkła?

Wiercenie w szkle należy chyba do najbardziej stresujących czynności, jakie możemy wykonać podczas zmiany aranżacji domu. Podczas tej czynności nie trudno o pęknięcie i uszkodzenie całego obrabianego elementu, co stwarza zagrożenie również dla osoby wiercącej. Jak wiercić w szkle, by go nie uszkodzić? Jakie wiertła wykorzystać?

Wiercenie w szkle – zabezpieczenia 

Nawet najlepiej wyposażonemu specjaliście od czasu do czasu przydarzają się pomyłki, skutkujące zniszczeniem powierzchni szkła, czemu towarzyszy jego rozproszenie się po okolicy. Aby zminimalizować potencjalnie groźne skutki takiego incydentu, zawsze przed podjęciem prac związanych z obróbką szkła powinniśmy wykorzystywać rękawice ochronne, ubranie robocze (najlepiej z długim rękawem) i okulary, chroniące oczy. Nie powinniśmy samodzielnie wiercić szkła hartowanego, a sam proces powinien przebiegać powoli, bez presji i pośpiechu. 

Wiercenie w szkle – co przygotować?

Odpowiednia odzież i zabezpieczenie w postaci okularów to rzeczy niezbędne, by móc przystąpić do wiercenia. Jednak by zrobić to skutecznie potrzeba znacznie więcej. Niezbędne są również:

  • Wiertarka z regulowanymi obrotami – musi mieć możliwość wiercenia z prędkością obrotową nie większą niż 500 obrotów na minutę (choć im mniej, tym lepiej),
  • Wiertła do szkła – najlepsze okazują się modele z diamentową końcówką – wytrzyma znacznie dłużej, choć jeśli potrzebujemy użyć go wyłącznie jednorazowo, można pokusić się o tańszy model, jednak zasadniczo wiertło lepszej jakości (czyli zazwyczaj droższe) przynosi lepsze rezultaty, w postaci bardziej wygładzonych i równiejszych krawędzi,
  • Coś miękkiego, na czym możemy położyć obrabiany materiał – może być miękkie drewno, ale równie dobrze sprawdzi się podkładka filcowa, ręcznik czy nawet tworzywo sztuczne,
  • Chłodzenie – należy przygotować wodę, terpentynę lub nawet wazelinę, która będzie służyła odbieraniu nadmiaru ciepła.

Jak wiercić w szkle?

Szklany element, który zamierzamy przewiercać, należy położyć na przygotowanej wcześniej miękkiej i równej powierzchni. Następnie przygotować chłodzenie – można po prostu mieć “pod ręką” pojemniczek z wodą lub terpentyną, ale można również wykonać swoisty kołnierz z sylikonu lub kitu (czyli uformować okrąg dookoła miejsca wiercenia), a do jego wnętrza nalać substancję chłodzącą. W przypadku pierwszego rozwiązania niezbędne będzie przerywanie pracy co 15 – 30 sekund i wkładanie wiertła do cieczy celem schłodzenia. Korzystając z kołnierza wypełnionego płynem, możemy pracować w sposób ciągły. 

Przez cały czas trwania wiercenia trzeba bardzo uważnie kontrolować siłę nacisku, tak by nie uszkodzić tafli szkła użyciem nadmiernej siły. 

Wiercenie w szkle – możesz to zrobić!

Choć budzi pewne obawy, wiercenie w szkle może się udać! Warto pamiętać o ochronie osobistej (okulary, rękawice, odzież), odpowiednim sprzęcie (wolnoobrotowa wiertarka, wiertła do szkła, chłodzenie i miękka podkładka) i być cierpliwym. Z każdym kolejnym otworem będzie to przychodziło jeszcze łatwiej. 

Poradę dostarczył Tooles.pl, dobry sklep z narzędziami, w którym kupisz najlepsze wiertła.