Domowe porady

Rolety – wygoda w kasecie

Ciekawą propozycją zwiększającą komfort wnętrz i prywatność są rolety wewnętrzne w kasetach. Takie rolety są elegancką alternatywą dla ich wolno wiszących odpowiedników. Bogactwo barw tkanin i wachlarz kolorów farb (sama paleta RAL to ponad 200 odcieni) sprawią, że sprawdzą się w salonie, gabinecie czy też pokoju wypoczynkowym. Będą użyteczne również w pomieszczeniach gospodarczych i biurowych. Rolety wewnętrzne wyposażone w kasetę, chowają w niej niczym w futerale materiał i mechanizm zwijania, sprawiając, że oba są mniej zauważalne. Boczne prowadnice sprawiają, że gdy uchylić okno, tkanina przesłaniająca pozostaje we właściwym położeniu.

Wiele odmian kasetowych rolet wewnętrznych można zamontować przykręcając je do listew przyszybowych. Można je również zainstalować korzystając ze specjalnych listew, przyklejanych bezpośrednio do ramy okna za pomocą dopasowanego kleju polimerowego, który jest odporny na wahania temperatury oraz nie tworzy zacieków i nie kruszy się. W obu wypadkach unikamy potrzeby wiercenia w ścianie lub suficie otworów pod kołki rozporowe. Wobec tego i Pan i Pani domu mogą śmiało montować je samodzielnie. Pamiętajmy jednak że w wypadku kaset o większym ciężarze lub specjalnych rodzajów rolet wewnętrznych (np. dla okien dużych rozmiarów) konieczny jest montaż uchwytów w ścianie lub suficie.

Budulec kasety

Mamy wybór między dwiema ścieżkami. Pierwszą z nich jest wykorzystanie tworzywa sztucznego, zwykle PCV. Jest to materiał najczęściej stosowany nie tylko ze względu na dobry stosunek ceny do jakości. Kasety rolet wewnętrznych wyprodukowane z polichlorku winylu są odporne na mogące zajść w domu uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne, ponadto są łatwe w czyszczeniu i odporne na ścieranie. Pewnym mankamentem mogą być rysy powstające na ich powierzchni, lecz i tutaj łatwo powłokę przeszlifować i wyretuszować.

Trwalszym materiałem do budowy kasety jest aluminium. Metal ten jest lekki, zaś dobór odpowiedniego stopu zapewnia optymalizację jego właściwości użytkowych. Lekkością nie ustępuje tworzywom sztucznym, jest bardzo odporny na korozję oraz wysokie temperatury. Aluminium nie są straszne również promienie UV czy woda. Pamiętajmy jednak, że lepszym rozwiązaniem są rolety wewnętrzne wykorzystujące wysokiej klasy tworzywo sztuczne, niż “budżetowe” produkty z metalu niskiej jakości.

Ergonomia

Rolety wewnętrzne z kasetą, odmiennie niż rolety wolno wiszące, nie ograniczają dostępu do okna. Ich mechanizm pozwala na prawie całkowite zaciemnienie pomieszczenia (np. podczas upałów). Oprócz tego, twarda i sztywna kaseta zabezpiecza urządzenie przed uszkodzeniami wywołanymi wiatrem oraz przed kurzem i zanieczyszczeniami jak też pomaga w ochronie tkaniny przed plamami i podarciem.

Zakup rolety u sprawdzonego dystrybutora razem z montażem: https://monirol.pl/