Dom dla rodziny

Straty ciepła w domu – jak je zmniejszyć?

Sezon grzewczy to okres, w którym wyjątkowo dotkliwie można odczuć straty ciepła w budynku. Mimo rozwoju budownictwa, w naszym kraju nadal dominuje zabudowa z lat 90-tych i starsza. Niestety, infrastruktura takich budynków wymiernie wpływa na ilość traconego ciepła. To, w konsekwencji przekłada się na koszty ogrzewania. Coraz popularniejsze stają się termomodernizacje starszych budynków. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nowych zabudowań, ponieważ, architekci muszą się dostosować do coraz bardziej rygorystycznych norm energetycznych (ich kolejne zaostrzenie już w 2021 roku). Wyeliminowanie strat ciepła nie jest możliwe, zarówno w przypadku nowych jak i starych budynków, jednak istnieje możliwość ich zredukowania. Poniżej, przedstawiamy skuteczne sposoby jak poprawić energooszczędność budynku.

Jak sprawdzić straty ciepła w budynku?

Mimo zastosowania wydajnych systemów grzewczych (np. kotły 5 klasy firmy Defro) straty ciepła w budynku jednorodzinnym mogą być przyczyną wysokich kosztów ogrzewania. Pierwszym krokiem do zredukowania takich strat jest wyznaczenie miejsc, którymi ono ucieka. Najskuteczniejszym oraz jednocześnie najpopularniejszym sposobem na sprawdzenie zimnych i ciepłych obszarów budynku jest kamera termowizyjna. Jest to rejestrator promieniowania magnetycznego, obejmujący zakres podczerwieni. Na obrazie z kamery, mostki cieplne przybierają kolory pomarańczowe i czerwone. Im intensywniejszy kolor, tym gorzej zaizolowany jest dany obszar. Miejsca, charakteryzujące się dobrą izolacją są koloru niebieskiego i zielonego.

Straty ciepła przez dach i ściany

Największe straty ciepła w domu są generowane przez ściany i dach. Może to stanowić nawet 55 % wszystkich strat. W tym przypadku podstawą jest dobra izolacja termiczna tych obszarów. Precyzując, najważniejszy jest dobór materiałów o jak najmniejszym współczynniku λ. Materiałem izolacyjnym ścian zewnętrznych, który zyskał największą popularność jest styropian. Na drugim miejscu plasuje się wełna mineralna. Współczynniki przewodzenia ciepła tych materiałów są zbliżone i mogą wynosić nawet 0,031 W/(m·K). Jednak ze względu na aspekty ekonomiczne, pierwszym wyborem wielu inwestorów jest styropian. Do ocieplania poddasza natomiast, zdecydowanie częściej korzysta się z wełny mineralnej. Wynika to z jej struktury, która pozwala na dokładniejsze uzupełnienie przestrzeni między krokwiami. Tutaj warto zwrócić uwagę na samą technologię montażu. Najpopularniejszym sposobem jest właśnie technika międzykrokwiowa, jednak należy pamiętać, że przy dowolnych wyborze technologii, najważniejsza jest staranność i wyeliminowanie mostków cieplnych.

Straty ciepła przez okna i drzwi

Przez stolarkę otworową z domu może uciekać nawet 20 % ciepła. Najważniejszym parametrem, który pozwoli ograniczyć straty ciepła, jest współczynnikach przenikania ciepła Uw. Dla nowoczesnych okien wynosi on poniżej 0,6 W/(m2·K). Warto zauważyć, że na wysokość tego parametru składa się wiele parametrów (od rodzaju gazu wypełniającego przestrzenie międzyszybowe po budowę profili). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku drzwi zewnętrznych. Ocieplane drzwi posiadają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,9 W/(m2·K). Jest to wartość, której nie powinno się przekraczać przy doborze stolarki drzwiowej. Aby zredukować straty ciepła przez stolarkę otworową, wielu inwestorów decyduje się na tak zwany ciepły montaż. Jest to technologia, która pozwala zwiększyć szczelność w wyżej wymienionych obszarach. Niestety, jest bardziej kosztowna, jednak może przynieść oszczędności do kilkudziesięciu procent w skali roku.

Inne straty ciepła w budynku

Analogicznie do powyższych przykładów, należy zadbać o dobrą izolację podłóg i fundamentów. Są to obszary, w których straty ciepła mogą wynosić 15 %. Ciepło ucieka z budynku także przez wentylację. Doskonałym rozwiązaniem ograniczenia tych strat jest zastosowanie rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ważne dla poprawienia energooszczędności budynku jest ocieplenie komina. Tutaj należy pamiętać o zastosowaniu niepalnego materiału (np. wełna szklana).

W dzisiejszych czasach nie tylko odpowiedni dobór kotła (aby dowiedzieć się jak to zrobić odwiedź https://www.defro.pl/) jest kluczowy dla zachowania wysokiej efektywności energetycznej budynku. Każdy mostek cieplny wymiernie wpływa na ilość energii, którą trzeba dostarczyć, aby ogrzać dom. Dlatego też, podczas termomodernizacji lub budowy nowego budynku warto zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły.