Dom dla rodziny

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny?

Kuchnia należy do pomieszczeń, w których spędzamy bardzo dużo czasu. Z tego względu tak istotne jest, aby jej wnętrze ładnie się prezentowało, a dodatkowo było zaprojektowane w sposób funkcjonalny. Blat kuchenny wykonany z kamienia może być więc pięknym uzupełnieniem całego pomieszczenia. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie dotyczące rodzaju kamienia, na jaki warto się zdecydować, stojąc przed wyborem idealnego blatu kuchennego.

Blaty kuchenne z kamienia

Blat kuchenny może zostać wykonany z wielu różnych rodzajów kamienia. Dzięki licznym możliwościom, można dopasować blat tak, aby pasował do naszego wystroju w kuchni. Blaty kuchenne cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia, a do tego są ognioodporne i rysoodporne. Z tego, też powodu praca na blacie wykonanym z kamienia powinna przebiegać bardzo sprawnie, bez ryzyka, że kamień ulegnie uszkodzeniu. Odpowiednia impregnacja kamiennego blatu sprawi, że przez wiele lat będzie wyglądał jak nowy. Kamień bardzo dobrze wpisuje się w różne style aranżacyjne, dlatego nie powinno być problemu z jego wpasowaniem w resztę kuchni. Szeroką ofertę blatów kuchennych proponuje Zakład kamieniarski Janik, mieszczący się przy ul. Balińskiego 7 w Szczecinie (Tel: 503 866 265). Firma może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem oraz mianem eksperta w branży kamieniarskiej, ponieważ działa na rynku już od 1984 roku!

blaty kamienne

Rodzaje blatów kuchennych

Aby wybrać idealny blat kuchenny, warto przybliżyć, jakie są ich możliwe rodzaje,  szczególne właściwości oraz najważniejsze cechy. Na stronie http://www.kamieniarstwo-szczecin.com.pl/galeria zobaczyć można, jak prezentują się poszczególne rodzaje kamienia w przykładowych realizacjach.

Blaty granitowe są najczęściej wybieranymi spośród wszystkich blatów kamiennych. Granit cechuje się bowiem bardzo dużą wytrzymałością i jest dostępny w wielu kolorach. Granitowe blaty odporne są na ścieranie, dlatego podczas przygotowania potraw nie trzeba się martwić o kondycję blatu. Kupując granitowy blat, możemy mieć nadzieję, że posłuży on nam bardzo długo, jednak sam zakup związany jest z dość wysokim kosztem.

Blaty marmurowe nie są, aż tak zalecane, jak te wykonane z granitu, ponieważ posiadają nieco bardziej miękką strukturę. Oznacza to, że podczas pracy na takim blacie mogą powstawać rysy i zabrudzenia. Odpowiednia impregnacja tego kamienia skutecznie temu zapobiega. Marmur to przepiękny kamień, który przykuwa uwagę. Pracując jednak na takim blacie, dobrze jest coś podłożyć, aby nie niszczyć bezpośrednio powierzchni kamienia.

Blaty z konglomeratu kwarcytowego charakteryzują się mnogością kolorów i wzorów. Wielu klientów coraz częściej sięga właśnie po blaty wykonane z tego kamienia. Jest on bowiem odporny na wszelakie uszkodzenia. Dzięki temu blat wykonany z tego materiału może służyć nam w bardzo dobrej kondycji przez długie lata. Specjaliści polecają ten kamień, ponieważ obok granitu, to drugi najlepszy materiał nadający się do kuchni.

Laminowane blaty kuchenne charakteryzują się tym, że są znacznie tańsze od tych wykonanych z kamienia. Łatwo wchłaniają wodę i są podatne na liczne uszkodzenia. Z tego powodu lepiej jest zdecydować się na blat wykonany z kamienia.

Jaki blat kuchenny wybrać?

Wybór blatu kuchennego nie jest łatwy. Kamienne blaty są bardzo odporne na szkodliwe czynniki, jednak ciężko wybrać ten najlepszy. Niezależnie od wybranego kamienia trzeba jednak pamiętać, że wymagać on będzie odpowiedniej impregnacji. Wyższa cena za kamienny blat odwdzięcza się długowiecznością tego elementu kuchni.