Wybieramy projekt domu jednorodzinnego – odkryj projekty domów w standardzie NF40
Budowa domu wiąże się ze sporymi kosztami, jednak kolejną kwestią związaną z wydatkami jest jego późniejsza eksploatacja. Dowiedz się, w jaki sposób domy w standardzie NF40 pomogą w obniżeniu kosztów.
Czym wyróżniają się domy jednorodzinne w standardzie NF40?
Energooszczędność to cecha, na którą zwraca uwagę coraz więcej właścicieli domów. Tego typu konstrukcje zazwyczaj wiążą się z wyższymi kosztami budowy, jednak w późniejszym okresie wydatki dotyczące eksploatacji są znacznie mniejsze. Standard NF40 jest oznaczeniem budynków, które korzystają z licznych innowacyjnych rozwiązań oraz konstrukcji opartych na energii odnawialnej. To gwarancja zminimalizowania zużycia prądu – między innymi poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej z możliwością odzyskiwania ciepła, korzystanie z ciepła gruntowego i ciekawe użycie innych elementów konstrukcji budowy. Domy w standardzie NF40 pozwalają na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy, a wyższe koszty ich budowy zwracają się właścicielom już po kilku latach użytkowania.
Oznaczenie standardu jest bezpośrednio związane z rocznym zużyciem energii. To domy, które wykorzystują w skali dwunastu miesięcy maksymalnie 70 kWh na metr kwadratowy – czyli 40 kWh mniej niż domy tradycyjne. Warto podkreślić, że właściciele budynków spełniających takie wymogi mogą starać się o dotacje z budżetu państwa.
Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych
Obecnie dominują domy o niewielkiej powierzchni – to prosty sposób, by znacznie zmniejszyć wydatki związane z zakupem działki oraz samą budową. Wiele projektów tego typu to jednocześnie budynki energooszczędne spełniające założenia standardu NF40. Z łatwością możemy znaleźć liczne interesujące plany, skierowane do osób o różnych wymaganiach. Nowoczesne i wyjątkowo funkcjonalne projekty domów jednorodzinnych możemy znaleźć między innymi na Domoweklimaty.pl. Przed wyborem konkretnego domu powinniśmy zastanowić się nad naszymi potrzebami, które wpłyną na kwestie takie jak liczba pokoi, łączny metraż czy obecność dodatkowych pomieszczeń.
Do najciekawszych projektów domów wykonanych w standardzie NF40 możemy zaliczyć między innymi:
- As V – trzy sypialnie, garaż, pokój gościnny i znacznie więcej na niecałych 100 metrach kwadratowych powierzchni użytkowej,
- Akord II – energooszczędny, niezwykle przestronny dom przeznaczony na wąskie działki,
- Alfa – niewielki, przytulny dom ze strychem do dowolnej adaptacji.
To tylko niektóre przykłady – obecnie możemy znaleźć naprawdę wiele projektów tego typu. Dostępne propozycje zadowolą mieszkańców o bardzo różnych wymaganiach i możliwościach pod względem powierzchni i finansów.
O czym powinniśmy pamiętać, decydując się na budowę domu jednorodzinnego?
Poza oszacowaniem liczby potrzebnych pomieszczeń warto zwrócić uwagę również na inne kwestie, które mogą pomóc nam w obniżeniu kosztów budowy oraz późniejszej eksploatacji. Jedną z nich jest między innymi budowa piwnicy, na którą decydują się niektóre osoby. Jej obecność w projekcie łączy się z dodatkowymi wydatkami, które nie zawsze okażą się sensowne. Nowoczesne domy często stawiają na minimalizm i funkcjonalność, a podpiwniczenie to coraz rzadszy widok. Podczas budowy nowego domu warto zwrócić uwagę na projekty, które odpowiadają standardowi NF40 – to plany, które według prognoz mają stać się podstawą budownictwa w niedalekiej przyszłości.
Ogrzewanie domu to największa część kosztów eksploatacji – warto zacząć szukanie oszczędności od tej kwestii
Domy w standardzie NF40 to budynki, które za cel stawiają funkcjonalność, komfort i oszczędności. To budynki z założenia przyjazne dla środowiska naturalnego – mają przyczynić się przede wszystkim do minimalizacji zużycia energii.
W przypadku domów tradycyjnych aż 2/3 łącznych kosztów eksploatacji pokrywa ogrzewanie. Jak możemy zminimalizować wydatki na tym polu? Jednym z rozwiązań może być stworzenie odpowiedniej warstwy izolacyjnej, która będzie pomagać w zatrzymywaniu ciepła w pomieszczeniach. Możemy w tym celu wykorzystać nowoczesne materiały o ciekawych właściwościach, takie jak pianka PUR, czyli pianka poliuretanowa. Zaletą tego tworzywa jest przepuszczalność pary, która umożliwia „oddychanie” domu przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej temperatury.