Dekoracje

Dekoracje ze wstążek ozdobnych – jak je wykonać?

Ozdoby tworzone ze wstążek cieszą się rosnącą popularnością i nie ma w tym nic zaskakującego: estetyczne, a przy tym stosunkowo tanie i proste do zrobienia ozdóbki mogą sprawić, że wnętrze będzie prezentować się nieszablonowo. Dodatkowo, ich przygotowywanie może być wyjątkowo odprężające!

Jak wybrać odpowiedni rodzaj wstążki ozdobnej?

Chcąc stworzyć piękną, a przy tym stylową ozdobę ze wstążki, nie wystarczy tylko znaleźć w sieci poradnik dotyczący przygotowania określonego rodzaju ozdóbki. Ponadto, należy wyposażyć się w odpowiedni rodzaj wstążki ozdobnej, która ułatwi stworzenie ciekawego, unikatowego ozdobnika do domu. Wśród najpopularniejszych typów wstążek ozdobnych można wskazać:

– tasiemki koronkowe – są cienkie i zwiewne, a z wyglądu najbardziej przypominają… firanki. Są świetnym wyborem gdy chcesz przygotować np. zaproszenia na ślub, komunię czy inną, dowolnie wybraną okazję. Wystarczy podkleić tasiemkę do gotowego zaproszenia i ciekawa, nietypowa ozdoba gotowa! Pamiętaj jednak, że tasiemki koronkowe nie są najlepszym wyborem do tworzenia innych typów ozdób, jak np. bombki czy wielkanocne pisanki,

– wstążki welurowe – przyjemny w dotyku materiał o wyjątkowo ciekawej fakturze, czyli welur, wykorzystano do stworzenia tych ciekawych wstążeczek. Ze względu na swój interesujący wygląd, welurowa wstążka ozdobna jest doskonałym wyborem jako element dekoracji świątecznych,

wstążki atłasowe – to zdecydowanie najpopularniejsze i zarazem najczęściej wykorzystywane wstążki. Mogą znaleźć zastosowanie w niemalże każdym rodzaju ozdoby świątecznej, a dodatkowo – właśnie dzięki ich popularności – producenci stworzyli bardzo wiele wariantów kolorystycznych tej ozdoby.

Opisane powyżej wstążki dekoracyjne nie są oczywiście pełnym wypunktowaniem dostępnych na rynku opcji. Jednak to właśnie wstążki welurowe, satynowe i tasiemki koronkowe są najczęściej wykorzystywane przez wielbicieli dekoracji diy.

Jakie ozdoby można wykonać ze wstążek?

Wstążka ozdobna może znaleźć zastosowanie przy tworzeniu bardzo wielu rodzajów dekoracji. Od prostych wstążeczek czy kotylionów, poprzez nieco bardziej skomplikowane wieńce wielkanocne, aż po kwiaty czy bombki wykonane ze wstążek.

Zasadniczo można by powiedzieć, że jedynym ograniczeniem, jeśli chodzi o to, jakie ozdoby można stworzyć z użyciem wstążeczek ozdobnych, jest pomysłowość ich twórcy. Tasiemki mogą bowiem stanowić niewielki element dekoracyjny na ozdobie diy stworzonej z zupełnie innych materiałów lub być podstawą dla całej dekoracji. Przykładowo, satynowa wstążeczka będzie świetnym elementem ozdobnym bielizny damskiej, dziecięcych ubranek czy zabawek, a jednocześnie – w większej ilości, wstążka ozdobna może stać się niezwykle ciekawą bombką świąteczną czy pięknym, sztucznym kwiatkiem.

Co przyda się do tworzenia ozdób ze wstążki?

Wstążka ozdobna nie jest jedynym elementem, jaki jest potrzebny do stworzenia dekoracji z użyciem tego materiału. Oprócz tego, przydatne okazać się mogą inne przedmioty, jednak spokojnie: większość z nich prawdopodobnie masz w domu. Rozpoczynając swoją przygodę z ręcznie robionymi dekoracjami, wyposaż się w:

– linijkę,

– nożyczki,

– zapalniczkę,

– klej (na gorąco).

Te akcesoria są niezbędne do przygotowania wstążek, a także ich przytwierdzenia do ozdoby. Ponadto, musisz pamiętać również o innych przedmiotach, które planujesz wykorzystać do stworzenia ozdoby. Przykładowo – jeżeli planujesz tworzyć bombki, pamiętaj o naszykowaniu styropianowej kulki.

Przykładowe dekoracje ze wstążek

Jak wspominaliśmy, dekoracje ze wstążek to niemalże niekończące się możliwości. Zdajemy sobie jednak sprawę, że – zwłaszcza początkowo – obmyślenie i przygotowanie różnego rodzaju ozdób może wydawać się kwestią aż nazbyt abstrakcyjną. Dlatego też prezentujemy ciekawe pomysły na pierwsze ozdoby tworzone z użyciem ozdobnych wstążek.

1. Bombka ze wstążki

Pięknie prezentujące się bombki wykonane z użyciem wstążki mogą stanowić dekorację choinki, a także świątecznego stołu czy po prostu domowej półki. Aby przygotować tego rodzaju ozdobę, przygotuj:

– wstążkę w wybranych kolorach,

– kulkę styropianową o średnicy dopasowanej do preferencji,

– szpilki,

– nożyczki,

– opcjonalnie: inne elementy ozdobne, np. koraliki.

W pierwszej kolejności potnij posiadaną wstążeczkę na fragmenty o długości około 5 cm. Następnie, dwa kawałki tasiemki w tym samym kolorze skrzyżuj i ułóż płasko na kulce. Upewnij się, że obydwa fragmenty leżą odpowiednio – nie są pozaginane czy źle naciągnięte – i przypnij je szpilkami do kulki. Następnie złóż cztery tasiemki w drugim kolorze w trójkąty i przypnij je do kulki na wcześniejszej warstwie w taki sposób, by wierzchy trójkątów niemalże się stykały. Teraz stwórz cztery trójkąty z tasiemki w pierwszym kolorze (tym, z którego zrobiłeś “podstawę” w postaci skrzyżowanych wstążeczek) i ułóż je na poprzednich tak, by każdy z trójkątów przykrywał częściowo dwie podstawy już ułożonej warstwy. Powtarzaj te czynności przez całą powierzchnię styropianowej kulki, pamiętając, że masz coraz mniej miejsca, a co za tym idzie – musisz tworzyć trójkąty o coraz mniejszej podstawie.

Bombkę możesz przyozdobić np. koralikami lub cekinami, przyklejając je z użyciem kleju na gorąco.

2. Kwiaty ze wstążki

Jeśli chodzi o tworzenie kwiatów ze wstążki ozdobnej – istnieje wiele technik ich przygotowywania. W najprostszym wariancie możesz stworzyć estetyczną ozdobę w formie kwiatów kanzashi: pocięte na fragmenty wstążki zawiń, sklejając ze sobą końce przy użyciu kleju na gorąco. Przygotuj tyle “płatków”, ile potrzebujesz, by uzyskać estetyczny kwiat i sklej je wszystkie razem, pośrodku umieszczając np. koralik, który będzie imitował środkową część kwiatka.

Ze wstążek można przygotować także wiele innych rodzajów kwiatów, jak chociażby róże, jednak to właśnie kwiaty kanzashi są najprostsze do przygotowania i w związku z tym cieszą się sporą popularnością wśród osób początkujących.

Jak widzisz, wstążki ozdobne możesz wykorzystać do stworzenia wielu bardzo ciekawych ozdób. Puść wodze wyobraźni i spraw, by Twój dom wyglądał nietuzinkowo!