Dom dla rodziny

Dlaczego warto inwestować w bezobsługowe systemy grzewcze?

Wybór systemu grzewczego to najważniejsza decyzja w trakcie budowy domu lub na etapie remontu i modernizacji starego systemu. Od tej decyzji będzie zależeć przyszły komfort codziennego użytkowania pieca. Często właściciele podejmując decyzję nie biorą pod uwagi wyceny własnej pracy jaką muszą włożyć w obsługę na przykład kotła na ekogroszek czy pellet. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Według najnowszego raportu „Domy jednorodzinne w Polsce, 2021” wśród kotłów węglowych i na drewno największą liczbę stanowią kotły zasypowe z ręcznym załadunkiem (ich udział sięga 75%). Natomiast kotły z automatyczny podajnikiem stanowią 25%. Kotły ręczne dominują zarówno w obszarach miejskich, jak i wiejskich, zwłaszcza w budynkach wybudowanych przed 2000 rokiem. W latach 2001-2020 nadal stanowią ponad połowę (56%). Zatem nie trudno wyobrazić sobie ilu gospodarzy w sezonie grzewczym poświęca swój cenny czas na obsługę pieców. Czy z podajnikiem czy bez, taka forma ogrzewania zawsze będzie wymagała nadzoru właściciela i regularnego uzupełniania odpowiednią ilością paliwa.

Istnieje przekonanie, że oszczędność wymaga sporej pracy i obsługi. Tymczasem, gdyby spojrzeć na kwestię obsługi jako dodatkowej pracy, ile mogłaby kosztować? Załóżmy, że gospodarz każdego dnia poświęca 30 minut na obsługę kotła na węgiel/ekogroszek/pellet, a  zgodnie ze statystyką GUS, stawka minimalna na godzinę wynosiłaby 12 zł netto. Przy ok. 190 dniach sezonu grzewczego można szacować koszt obsługi 1140 zł netto. Do tego oczywiście należy uwzględnić koszt opału. To co warto sobie uświadomić to cenny czas jaki właściciel musi poświęcać na obsługę pieca kosztem swojego komfortu. Gdybyśmy za każdym razem wyceniali wkład pracy moglibyśmy rozminąć się z pojęciem oszczędności w przypadku pieców na pellet czy ekogroszek. Wszystko oczywiście zależy od tego jak postrzegamy kwestię wydatków oraz od naszych przyzwyczajeń.

Inwestując w system bezobsługowy, czyli dzierżawę zbiornika na gaz płynny LPG nie musimy wyceniać swojego wolnego czasu nawet hipotetycznie. To dostawcy gazu zajmują się regularnym uzupełnianiem zbiornika – odczyty odbywają się zdalnie bez angażowania domowników. Na przykład AmeriGas posiada w swojej ofercie także serwis techniczny w pakiecie dzierżawy zbiornika. Udostępnia 24-godzinną linię alarmową dla swoich klientów z szybką reakcją serwisową. Przy takiej metodzie ogrzewania nie trudno wyobrazić sobie ile czasu oszczędzamy i poświęcamy na to, co lubimy robić najbardziej czyli na dodatkowe pasje. Z pewnością ogrzewanie domu gazem płynnym ze zbiornika jest ciekawą alternatywą do innych rozwiązań. To coraz bardziej powszechna metoda w przypadku braku dostępu do gazu ziemnego.

Wzrósł udział instalacji na gaz w strukturze grzewczej

Dlaczego jeszcze warto inwestować w bezobsługowe systemy grzewcze? Oprócz komfortu pod uwagę należy wziąć aspekty zdrowia, czystego powietrza i ekologii. W przyszłości przepisy dotyczące ochrony środowiska naturalnego będą jeszcze bardziej rygorystyczne. Co więcej cały czas podnoszona jest dyskusja dotycząca samej jakości stosowanego opału w kotłach węglowych. Według Polskiego Alarmu Smogowego w Polsce trzeba wymienić jeszcze 3 mln kotłów pozaklasowych nie spełniających żadnych norm ekologicznych. Skala problemu jest olbrzymia, dlatego przez ostatnie lata podejmowano różne inicjatywy oraz uchwały antysmogowe.

W porównaniu z ubiegłymi latami widać poprawę, jednak jest to dopiero niewielki krok w stronę czystego powietrza. Otóż udział kotłów węglowych w strukturze grzewczej w porównaniu z rokiem 2014 spadł z 69% do 51%. Jednocześnie wzrósł udział instalacji na gaz (z 14% na 24%) oraz na biomasę (z 14% na 19%). Udział gazu w strukturze paliwowej sektora domów jednorodzinnych zdecydowanie wzrósł. Różne czynniki wpływają na zachodzące zmiany, w dużej mierze kluczowy jest rozwój nowoczesnego budownictwa według rygorystycznych norm prawnych.

Obowiązek wymiany kotłów starej generacji tzw. „kopciuchów” to dobry moment dla właścicieli domów, aby przeanalizować różne rozwiązania systemów grzewczych. Weryfikując argumenty za i przeciw nie należy zapominać o konsultacji z fachowcami, warto poznać ich eksperckie opinieAmeriGas proponuje kompleksowe rozwiązania – ogrzewanie zarówno dla domów jednorodzinnych, ale także biur i hal przemysłowych. Przywiązuje duża uwagę do fachowej porady i wysokiej jakości obsługi klienta. Jako pierwsza firma w branży LPG wdrożyła procedury bezpieczeństwa zgodne ze standardami ISO i szczegółową kontrolę jakości.