Dom dla rodziny

Garaż w małym domu: wiata, czy garaż w bryle budynku?

Garaż zdaje się być obecnie nieodłączną częścią każdego domu. I choć nikt nie ma wątpliwości co do jego użyteczności, pozostaje jeszcze ważny wybór: czy garaż ma być częścią budynku mieszkalnego, czy powinien raczej stanowić osobną, wolnostojącą zabudowę. Na ostateczną decyzję wpływa wiele czynników, które przeanalizujemy kolejno w poniższym artykule.

Domy parterowe z garażem w bryle

Garaż w bryle budynku sprawdzi się zwłaszcza w przypadkach takich jak dom parterowy na wąską działkę. Garaż połączony z domem nie zabiera dodatkowej przestrzeni w obrębie parceli i oferuje wiele wymiernych korzyści. Projekt domu parterowego z garażem przewiduje mniejsze koszty realizacji niż wybudowanie garażu wolnostojącego. Wiąże się to bezpośrednio z możliwością wybudowania wspólnych ścian i ułatwionym montażem instalacji elektrycznej.

Domy parterowe z przylegającym garażem cechują się także dużą funkcjonalnością. Można swobodnie poruszać się między częścią mieszkalną a strefą garażową, co okazuje się szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym.

Decydując się na projekt domu parterowego z garażem trzeba pamiętać o wykonaniu odwodnienia – woda zbierająca się na podłodze garażu powinna być sprawnie odprowadzana poza powierzchnię budynku. Należy także mieć świadomość, że garaż w bryle domu do większe ryzyko przedostawania się spalin do części mieszkalnej. Dlatego projekty małych domów z garażem w bryle powinny posiadać obowiązkowo dobrą wentylację pomieszczenia przeznaczonego na garaż oraz wysoką szczelność drzwi łączących garaż z domem.

Projekt domu z garażem wolnostojącym. Wady i zalety

Dom parterowy z garażem wolnostojącym jest rozwiązaniem o tyle wygodniejszym, że nie zmniejsza powierzchni użytkowej domu. Takie projekty znajdą swoje zastosowanie zwłaszcza w przypadku dużych rodzin i dużych działek. Garaż wolnostojący nie musi być dodatkowo ogrzewany i nie trzeba obawiać się o zanieczyszczenia spowodowane korzystaniem z pojazdów spalinowych.

Z drugiej strony trzeba mieć świadomość tego, że nie każdy inwestor będzie mógł sobie pozwolić na realizację garażu wolnostojącego. Przeszkodą jest zwłaszcza: wielkość działki (niewielka lub wąska działka uniemożliwia postawienie kolejnego budynku obok domu), konieczność posiadania pozwolenia na budowę garażu większego niż 35m2, większe koszty budowy.

A może projekty domów parterowych z wiatą garażową?

Wybudowanie wiaty garażowej jest rozwiązaniem pośrednim – z jednej strony nie znajduje się ściśle w bryle budynku, a z drugiej nie wymaga dużej powierzchni i pozwolenia na budowę. Jest to również wariant najprostszy i najtańszy. Konstrukcja wiaty garażowej jest mało skomplikowana i nie powinna sprawiać większych trudności w budowie. Wiata jest także niedroga w eksploatacji, a obecnie jej design można już dopasować do wyglądu całego domu.

Wiata garażowa jest zadaszona i ma łatwy wjazd, należy jednak mieć na uwadze, że jest to miejsce do przechowywania samochodu, w którym dla człowieka może być dosyć chłodno i wietrznie. Projekt domu z wiatą jest dobrym rozstrzygnięciem zwłaszcza dla małych działek.

Mały dom z garażem dwustanowiskowym – dla kogo?

Gotowe projekty domów z garażem jednostanowiskowym wiodły prym przez bardzo długi czas. Tę sytuację zmieniły współczesne realia, w których ilość samochodów przypadających na jedną rodzinę jest często większa niż jeden. Na popularności zyskały więc projekty domów parterowych z garażem dwustanowiskowym.

Dom z garażem dwustanowiskowym wymaga dużej powierzchni działki – w przypadku opcji wolnostojącego garażu lub dużego metrażu domu – w przypadku opcji garażu w bryle budynku. Garaż dwustanowiskowy wkomponowany w dom wpływa mocno na jego wygląd, dlatego warto zadbać jego reprezentatywność i stylistyczne dopasowanie.

Projekty domów z garażem dwustanowiskowym są skierowane do osób, które potrzebują dużo miejsca na przechowywanie samochodów lub chciałyby wygospodarować dodatkową przestrzeń do przechowywania narzędzi i sprzętu sportowego czy też stworzenia domowej siłowni.

Domy z garażem dwustanowiskowym wymagają posiadania dosyć szerokiej działki. Dodatkowo, projekty tego typu zwiększają realne koszty budowy, a jeśli garaż przylega do domu, odejmują także metraż użytkowy. Jednak biorąc pod uwagę, że coraz więcej inwestorów decyduje się na projekty domów z garażem dwustanowiskowym, a równocześnie z poddaszem użytkowym – ten ostatni czynnik zdaje się nie być już żadną przeszkodą.