Domowe porady

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem suszarki do rąk?

Wybór suszarki do rąk zamiast podajnika na ręczniki papierowe jest słuszny z punktu widzenia ekonomicznego, zwłaszcza długookresowo. Wbrew pozorom suszarka do rąk sprawdzi się również w domu, a nie tylko toalecie publicznej. Niezależnie jednak od tego do jakiego celu jest wybierana trzeba zwrócić uwagę na pewne kwestie przed jej zakupem. Już teraz zdradzimy, że rodzaj suszarki ma znaczenie, a za doskonały wybór uważane są suszarki do rąk kieszeniowe.

Rodzaj obudowy ma znaczenie

Pierwszą kwestią na jaką należy zwrócić uwagę jest rodzaj obudowy. Tak naprawdę możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami suszarek: w obudowie metalowej lub wykonanej z tworzywa sztucznego. Obydwa mogą być odpowiednim wyborem. Trzeba jednak zaznaczyć, że nieco bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne jest suszarka kieszeniowa do rąk w obudowie metalowej. Również modele tradycyjne warto wybierać w takiej obudowie. Istotną jej zaletą jest fakt, że z czasem nie tracą koloru, co niewątpliwie pod wpływem zmiennej temperatury może stać się z białymi suszarkami z tworzywa, które mogą się nieco zażółcić. Jednak z innymi kolorami nie powinno być żadnych problemów, nawet po wielu latach.

Moc suszarki przekłada się na czas pracy

Kolejną istotną kwestią jest moc suszarki. Wbrew pozorom ma ona istotne znaczenie nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego. Oczywiście wyższy pobór energii może oznaczać wyższe rachunki za prąd, jednak w przypadku suszarek do rąk nie jest to takie oczywiste. Te o większej mocy wprawdzie pobierają większą energię, ale jednocześnie pracują znacznie krócej niż modele o niższej mocy. Różnica może być naprawdę kolosalna. W przypadku suszarek z zewnętrzną dyszą uruchamianych na przycisk czas suszenia może wynosić nawet 40 sekund, natomiast suszarki do rąk kieszeniowe gwarantują suszenie w mniej niż 10 sekund, co z pewnością jest bardzo wygodne. Takie rozwiązanie jest pożądane zwłaszcza w toaletach publicznych o dużej przepustowości. Warto zwrócić uwagę, że budowa suszarki kieszeniowej do rąk sprawia, że strumień powietrza jest dodatkowo silniejszy, gdyż jest ona wyprofilowana i lekko zaokrąglona w górnej części kieszeni.

Sposób uruchamiania jest istotny

Dochodzimy do kwestii, która w dużej mierze łączy się z poprzednią, jednak przede wszystkim wpływa na komfort użytkowania. Wybór suszarek do rąk z nawiewem zewnętrznym uruchamianych na przycisk powoduje, że często nie zdążymy wysuszyć rąk zanim mechanizm się wyłączy. Stawiając bowiem na energooszczędny tryb można skrócić czas działania urządzenia. W wielu modelach można go regulować. Ma to jak pokazuje powyższy przykład zarówno plusy, jak i minusy. Suszarka kieszeniowa do rąk uruchamia się po wsunięciu do niej dłoni i uruchamia swój silny i intensywny nawiew. Całość trwa kilka sekund bez konieczności dotykania obudowy. Wszystko działa doskonale na czujnik ruchu.

Zwróć uwagę na hałas jaki generuje sprzęt

Istotne znaczenie ma również hałas i tu często po raz pierwszy suszarki do rąk kieszeniowe przegrywają ze zwykłymi modelami. Większa moc urządzenia powoduje również większy hałas, choć projektanci starają się go maksymalnie zniwelować. Dzięki temu najwyższej klasy modele generują nieco mniejszy poziom decybeli, choć jest on i tak dość znaczny. Rekompensuje go jednak krótki czas suszenia.

Obecność dodatkowych filtrów

Jest jedna kwestia w przypadku której suszarki do rąk kieszeniowe mają wyraźną przewagę nad tymi klasycznymi, a chodzi o filtry HEPA. Zapewniają one pochłanianie większości groźnych bakterii, wirusów i grzybów. Dzięki temu powietrze zostaje oczyszczone z alergenów, a łazienka nie jest źródłem chorobotwórczych drobnoustrojów. Oczywiście takie filtry należy wymieniać co pewien czas, jednak niewątpliwie ich obecność jest znacznym komfortem, zwłaszcza w miejscach, gdzie dbanie o sterylną czystość jest szczególnie istotne, np. w szpitalach.

Wybór suszarki do rąk może przysporzyć wiele trudności. Do domu, gdzie nie zależy nam na szybkości działania, a także mamy wystarczającą ilość miejsca możemy wybrać modele klasyczne. Natomiast w łazienkach o znacznej przepustowości bez modeli kieszeniowych ani rusz.