Dekoracje

Jaki obraz wybrać, żeby Twoje wnętrze zyskało nowy, odświeżony wygląd?

Moda na indywidualną aranżację, dopasowaną do osobistych potrzeb trwa! Styl, w jakim urządza się nowoczesne wnętrza, coraz częściej wyraża wartości, pasje i preferencje użytkowników. Obejmuje to również dekoracje i sztukę – ważne elementy wystroju, które podkreślają jego charakter. Jakie obrazy wybrać, kiedy chcesz się wyróżnić i stworzyć oryginalne wnętrze?

Przedmioty, którymi się otaczasz, w istotny sposób wpływają na Twoje samopoczucie. To, co będzie wisiało na ścianie, ma ogromne znaczenie – obraz może designem idealnie wpasować się w dekorację pokoju lub stanowić w nim wyrazistą atrakcję, przełamującą monochromatyzm i minimalizm. Jakie obrazy wybierać, by stworzyć wnętrze z klasą, ale nie przypominające katalogowych propozycji?

Ekspresjonizm – obrazy nie tylko dla odważnych

Obrazy w tym nurcie są pełne kolorów i wyrazistych kształtów. Kompozycje bywają abstrakcyjne, ale czasami nawiązują także do znanych motywów – pejzaży czy portretów. Czy ekspresjonizm jest wyłącznie przeznaczony dla miłośników sztuki współczesnej? Nic bardziej mylnego! To znakomita opcja dla osób lubiących również sztukę retro.

Prekursorami tego nurtu byli: Vincent van Gogh, Paul Gauguin, James Ensor czy Edward Munch. Ekspresjonizm narodził się spontanicznie, będąc rezultatem nagłych przemian społecznych, jak i artystycznych, u schyłku XIX-wieku. Artyści poszukiwali odpowiednich środków wyrazu oraz indywidualnej stylistyki. Trend zrezygnował z iluzji trójwymiarowej przestrzeni, zastępując ją grą kontrastowych barw i kształtów. Obrazy ekspresjonistyczne mogą stać się barwną dominantą w przestrzeni lub jednym z wielu awangardowych akcentów. Znakomitym przykładem będzie eklektyczny wystrój urozmaicony właśnie takim elementem.

Awangarda – nietuzinkowe ozdoby na ścianę

Obrazy w takim nurcie są niespotykane i oryginalne. Śmiało możesz postawić na abstrakcyjne dzieła sztuki lub krzykliwe grafiki w stylu pop-art. Takie dzieła wyróżnia mocny wzór, geometria na dużych powierzchniach oraz nieoczywista, krzykliwa kolorystyka. Mogą to być także produkcje czarno-białe, które będą pasować do stonowanej tonacji ścian.

Co charakteryzuje awangardowe dekoracje ścienne? Łamanie reguł, poszukiwanie ciekawych rozwiązań i nowoczesne spojrzenie – artyści w swoich działach intrygują i przełamują wszelkie konwenanse. Mogą to być dzieła futurystyczne, kubistyczne i surrealistyczne. Ciekawym zabiegiem będzie umieszczenie reprodukcji dzieł czołowych przedstawicieli szeroko pojętej awangardy takich jak Władysław Strzemiński, Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Tadeusz Makowski.