Dom dla rodziny

Jak urządzić salon na poddaszu

Zastanawiasz się, w jaki sposób wykorzystać pokój zlokalizowany na poddaszu? Takie pomieszczenie zazwyczaj nie jest duże. Często jeszcze dodatkowo ma ograniczone miejsce przez spadzistą budowę dachu. Taki pokój oczywiście może Ci służyć jako składzik na rzeczy niepotrzebne. Ciekawiej byłoby urządzić w nim… salon. Tak, jest to możliwe. Zajrzyj do naszego nowego artykułu i sprawdź, dlaczego warto zaaranżować salon na poddaszu. Jakie są sposoby na skosy i na co zwracać uwagę przy organizowaniu tego trudnego wnętrza.

Salon na poddaszu – dlaczego warto?

Urządzenie salonu na poddaszu, które ma ograniczony metraż i nietypową jak na salon budowę ścian może być dużym wyzwaniem. Z drugiej strony jednak mała powierzchnia, choć nas ogranicza, sprawia też, że taki salon będzie bardzo przytulny. Poza tym ze względu na budowę pomieszczenia zazwyczaj będzie trzeba tam dostawić niewiele mebli, by wypełnić wnętrze, więc urządzenie salonu na poddaszu będzie bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Taki sposób zagospodarowania przestrzeni jest wciąż dość oryginalny. To również działa na plus dla naszych gości. Zazwyczaj poddasze kojarzy nam się ze smutnym, biednym i ponurym pomieszczeniem zamieszkiwanym przez sieroty z książek dla dzieci. Dlaczego by nie odmienić losu poddasza?

Sposoby na skosy pod dachem

Dla wielu osób wadą poddasza mogą być skosy. Ściany na poddaszu zazwyczaj nie są takie jak w zwykłym pokoju. Jego bryła nie przypomina prostopadłościanu. Stąd pojawia się problem – co umieścić w miejscach, gdzie sufit jest niżej? Okazuje się, że aranżerzy wnętrz znaleźli już odpowiedź na to pytanie. W skosach bardzo korzystnie wyglądają kanapy i sofy — zwłaszcza jeśli w dachu mamy okna. Będzie to też dobre miejsce dla puf, małych szafek czy taboretów. Świetnie sprawdzą się również ozdoby w postaci niewysokich lamp stojących lub sprzęt RTV. Na przykład telewizor, a jeżeli salon jest połączony z kuchnią – tę przestrzeń można zagospodarować na blaty.

Salon na poddaszu – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Organizując salon na poddaszu, warto pamiętać, by nie „zaśmiecać” go zbędnymi meblami i urządzeniami, bo wtedy pokój łatwo przemienić w zwykłą graciarnię. Przy niewielkich wnętrzach warto postawić na jak najbardziej wygodny dla domowników układ mebli i jak najmniejszą ich ilość. Jeśli nadal brakuje Ci czegoś, wprowadź dodatki. Ważne jednak by utrzymać jednolity styl salonu – jeżeli jest nowoczesny, zasłony rodem z kuchni babci nie będą najlepszym pomysłem. Podobnie też w retro klimacie, który nawiązuje do folku, nie sprawdzi się super nowoczesny żyrandol, który wygląda, jakby był z przyszłej epoki. Najlepsze meble w małym salonie to meble funkcjonalne oraz wyglądające „smukło”. Jeżeli skosy są bardzo strome, lepiej nie umieszczać w nich obrazów, bo może to wyglądać, jakby wisiały one tuż nad podłogą albo z niej wyrastały. Na poddaszach i w innych wnętrzach o ograniczonej powierzchni dobrze sprawdzą się jasne kolory. Biel będzie idealna. Ten kolor króluje w inspiracjach dotyczących aranżacji salonu na poddaszu i może powiększyć optycznie przestrzeń.

Zdjęcia inspiracji – salon na poddaszu

salon na poddaszu
sypialnia na poddaszu
przestrzeń na poddaszu - salon