Dom dla rodziny

Wideodomofon – jego zalety i rodzaje

Zastanawiasz się, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w domu? Nie wiesz, czy warto inwestować w wideodomofon? Dowiedz się, jakie są rodzaje tego typu urządzeń oraz jak wpływają one na bezpieczeństwo domowników.

Wideodomofon – czym jest?

Wideodomofony to urządzenia, które podobnie jak tradycyjne domofony służą do identyfikacji osób dzwoniących do bramy bądź drzwi domu. Tego typu urządzenia są standardowym wyposażeniem domów i mieszkań. Pozwalają na kontakt głosowy i wizualny z osobami znajdującymi się na zewnątrz. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele nowoczesnych modeli widedomofonu, które różnią się między sobą przede wszystkim zastosowanymi technologiami, a także dodatkowymi funkcjami.

Budowa wideodomofonu

Wideodomofon składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest panel zewnętrzny, który montowany jest na zewnątrz budynku. W nim zamontowane są jedne z najważniejszych elementów widedomofonu, czyli kamera i głośnik. Na panelu znajduje się również przycisk umożliwiający połączenie z osobą znajdującą się wewnątrz budynku. Istotne jest, aby panel zewnętrzny zrobiony był z wysokiej jakości materiałów, które odporne są na działanie czynników atmosferycznych, a także uszkodzeń mechanicznych wynikających z aktów wandalizmu.

Drugim elementem jest znajdujący się wewnątrz domu czy mieszkania panel wewnętrzny z wbudowanym wyświetlaczem, na którym widoczny jest obraz z kamery. Może się on uruchamiać automatycznie w momencie naciśnięcia guzika na panelu zewnętrznym bądź można skonfigurować go w taki sposób, by móc własnoręcznie uruchomić kamerę. Takie rozwiązanie pozwala obserwować otoczenie w każdym dowolnym momencie.

Rodzaje wideodomofonów

Urządzenia dostępne na rynku można podzielić na przewodowe i bezprzewodowe. Wideodomofon przewodowy do podłączenia potrzebuje przewodów, natomiast wideodomofon bezprzewodowy działa, dzięki połączeniu z siecią WiFi. Drugi rodzaj urządzeń pozwala na połączenie ich z urządzeniami mobilnymi. Dzięki temu można kontrolować wejście do domu z dowolnego miejsca na świecie.

Zalety wideodomofonów

Główną zaletą wideodomofonów jest zapewnienie domownikom wyższego poziomu bezpieczeństwa i komfortu. Sprzęt sprawdzi się szczególnie w mieszkaniach osób starszych, a także w domach, w których znajdują się małe dzieci. Widedomofony posiadają niezwykle przydatne funkcje dodatkowe. Jedną z nich jest możliwość rejestracji wszystkich wywołań i ponownego ich odtworzenia. Kamera nagrywa obraz po każdorazowym naciśnięciu guzika, dzięki czemu możesz dowiedzieć się, kto próbował odwiedzić Cię podczas Twojej nieobecności. Materiały wideo, a także zdjęcia zapisywane są na karcie pamięci SD. Nowoczesne urządzenia pozwalają na podłączenie ich do systemu inteligentnego domu. Dzięki czemu, z ich poziomu można sterować bramą wjazdową, oświetleniem czy roletami. Oprócz tego widedomofony posiadają również tryb „nie przeszkadzać.

Bogatą ofertę wideodomofonów wraz z dodatkowymi elementami dostaniesz w sklepie internetowym Eltrox. Dostępny tam sprzęt pochodzi od renomowanych producentów i cechuje się wysoką jakością wykonania. Szeroki wybór pozwala na dopasowanie urządzeń do indywidualnych potrzeb domowników.